Zimno w mieszkaniu – sprawdzone sposoby na to, jak się pozbyć chłodu z domu
Sezon grzewczy ruszył, a wraz z nim pojawiły się pytania: dlaczego w domu jest zimno i co można z tym zrobić? Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można zatrzymać ciepło w pomieszczeniach na dłużej, jednocześnie znacząco nie nadwyrężając budżetu. Właśnie z tego artykułu dowiesz się, jak podnieść temperaturę w domu. Poznasz również odpowiedź na pytanie, czy grzejniki do mieszkania sprawdzą się wśród mieszkańców o różnych potrzebach cieplnych.
Jaka może być minimalna temperatura w domu?
Warto wiedzieć, że wysokość minimalnej temperatury w budynkach mieszkalnych regulują przepisy prawa. Obowiązek ten zawarty jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690). Zgodnie z zapisem w pomieszczeniach, w których ludzie mieszkają lub przebywają bez okryć wierzchnich, nie wykonując pracy fizycznej w sposób ciągły, powinno być utrzymane 20 stopni lub więcej. Nawet 19 stopni w domu będzie więc sytuacją niezgodną z obowiązującym prawem. A do tego dochodzą jeszcze kwestie zdrowotne. Udowodniono bowiem, że zimno w pokoju utrzymujące się przez dłuższy czas prowadzi do problemów z krążeniem, chorób układu oddechowego, zwiększa ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych, a także powoduje problemy z układem immunologicznym. W trosce o zdrowie swoje oraz pozostałych domowników istotne jest więc, aby dowiedzieć się, jak podnieść temperaturę w domu, jeśli pomieszczeniach wciąż panuje chłód mimo grzania.
Co zrobić, gdy w pokoju jest zimno?
Teoretycznie zimno w mieszkaniu jest pojęciem względnym. Dla jednych komfortowe warunki to takie, gdy temperatura oscyluje wokół 20 stopni Celsjusza, z kolei inni potrafią spędzać wieczory pod kocem, mimo że termometr wskazuje 25 stopni. Jak już zostało wspomniane, sprawa nie jest jednak taka prosta i nie należy brać pod uwagę tylko indywidualnych odczuć. Przyjmuje się, że optymalne warunki do funkcjonowania organizmu występują wtedy, gdy w domu utrzymują się 20-22 stopnie Celsjusza. Co jednak gdy kaloryfery są gorące, a w domu jest zimno? Co zrobić, gdy po modernizacji źródła energii (np. na pompę ciepła), w pomieszczeniach wciąż panuje niska temperatura? Jak ją podnieść?
Co zrobić, żeby było ciepło w mieszkaniu? – powieszenie zasłon
Co zrobić, żeby było ciepło w mieszkaniu? Jednym ze sprawdzonych sposobów na zimno w domu jest zakup i powieszenie zasłon z grubej tkaniny. Odpowiednio dobrany krój i materiał nie tylko zapewni walory estetyczne, ale również ochroni przed nieszczelnościami. Na rynku dostępne są także specjalne zasłony termiczne, których zadaniem jest zatrzymywanie ciepła w pokoju. Ta niewielka inwestycja nie sprawi, że zimno w mieszkaniu zniknie bezpowrotnie, ale dobrze się sprawdzi w roli wspierającej inne działania.
Dlaczego w mieszkaniu jest zimno mimo działających grzejników? – regularne czyszczenie
Sprawnie działające grzejniki wymagają dobrego ich umiejscowienia, o czym szerzej pisaliśmy w artykule „Gdzie powinien być umieszczony grzejnik, aby skutecznie ogrzewał pomieszczenie?”. Jednak nie tylko tego. Istotne jest również zachowanie czystości, ponieważ kurz i brud blokują właściwą cyrkulację powietrza. Jeszcze większe straty ciepła powstają, gdy jego źródło jest zakryte, np. biurkiem, kartonem, łóżkiem czy książkami. Ich usunięcie pozwoli rozchodzić się ciepłu równomiernie, a tym samym nieco odegnać zimno w domu.
Jak podnieść temperaturę w domu? – nie marnuj wytworzonego ciepła
Powszechnie wiadomo, że kuchnia jest najcieplejszym pomieszczeniem, co wynika z faktu, że podczas gotowania powstaje ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania sąsiadujących pomieszczeń. Jednym ze sposobów na to, jak podnieść temperaturę w domu bez konieczności podkręcania grzejników, może być więc otworzenie drzwiczek piekarnika po skończonym pieczeniu lub gotowanie w garnkach bez przykrycia.
Zimno w domu mimo grzania – powodem mogą być nieszczelne okna lub drzwi
Czasami, aby rozwiązać problem, trzeba najpierw dojść do tego, dlaczego w jednym pokoju jest zimno, a w innym nie. Straty ciepła najczęściej wynikają z nieszczelnych okien i drzwi. W stolarce starszego typu ubytki sięgały nawet 20%! Jak sprawdzić, czy i nas dotyka ten problem? Wystarczy przyłożyć dłoń do ramy okiennej lub framugi drzwi. Jeśli czujemy powiew, z pewnością warto pomyśleć o dodatkowej ochronie. W marketach budowlanych dostępne od ręki są różne uszczelki samoprzylepne, które można zamontować bez specjalistycznej wiedzy monterskiej. To sprawdzona metoda w sytuacji, gdy robi się zimno w mieszkaniu.
Dlaczego w domu jest zimno? – ocieplacz na parapet
Kaloryfery gorące a w domu zimno? Być może kłopot rozwiąże ocieplacz na parapet. To rodzaj elementu izolacyjnego, który jest montowany na zewnątrz lub wewnątrz parapetu okiennego. Jego głównym zadaniem jest zapobieganie utracie ciepła przez okna oraz zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Ocieplacze na parapet mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak pianka poliuretanowa, wełna mineralna czy styropian. Są one dostępne w rozmaitych kształtach i rozmiarach, aby pasowały do różnych typów parapetów. Ich stosowanie zaleca się przede wszystkim w budynkach o niskiej izolacyjności cieplnej. Coraz popularniejsze jest również wykorzystanie ocieplaczy nie tylko jako sposobu na zimno w domu, ale także jako estetycznego dodatku do wyposażenia mieszkania.
Jak podnieść temperaturę w sypialni? – połóż dywan na podłodze
Zdarza się, że w pomieszczeniu sypialnianym panuje chłód mimo działających grzejników. Źródłem zimna często jest podłoga, co powoduje dyskomfort podczas przemierzenia odcinka od drzwi wejściowych do łóżka gołymi stopami. Jak podnieść temperaturę w sypialni? Aby zapobiec utracie ciepła przez podłogę i poprawić izolację, warto położyć na niej gruby dywan. Jest to prosty, ale skuteczny sposób na poprawienie komfortu termicznego podczas korzystania z sypialni.
Zimno w mieszkaniu na parterze – nie zawsze można coś z tym zrobić
Zimno w mieszkaniu na parterze to częsty problem osób mieszkających na niskich kondygnacjach w starych, nieodpowiednio ocieplonych budynkach. Problemem zazwyczaj jest podłoga, na którą podobnie jak w poprzednim przypadku można położyć dywan, aby nieco poprawić izolację. Powinien on być wykonany z odpowiednich materiałów: wełny, bawełny, czy tkanin syntetycznych ze specjalną warstwą izolacyjną. Trzeba mieć jednak świadomość, że czasami samo położenie dywanu nie wystarczy, zwłaszcza jeśli skala problemu jest duża. Wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem może być przeprowadzka.
Grzejniki gorące a w domu zimno – dodatkowe źródło ciepła
Co zrobić, gdy temperatura jest za niska? Jeśli wszystkie wymienione wcześniej metody nie prowadzą do osiągnięcia założonych celów, czas pomyśleć o skutecznej metodzie na dogrzanie pokoju. Analizując możliwości, warto wziąć pod uwagę różne potrzeby mieszkańców. Zimno w domu nie wszystkim musi przeszkadzać – niektórzy doskonale śpią przy temperaturze 18 czy 19 stopni Celsjusza, z kolei w pokoju dziecka dobrze zachować wyższy komfort cieplny. Z myślą o takich sytuacjach powstały grzejniki elektryczne konwektorowe. Do ich głównych zalet należą:
- prosta instalacja – urządzenia są łatwe w montażu i nie wymagają specjalistycznych narzędzi,
- niskie koszty eksploatacji – są tańsze w użytkowaniu niż grzejniki gazowe czy olejowe,
- brak emisji spalin – nie emitują spalin, co oznacza, że są bezpieczne dla zdrowia i nie wymagają specjalnych systemów wentylacyjnych,
- możliwość precyzyjnego sterowania temperaturą – grzejniki elektryczne od NOGEN są wyposażone w programatory i termostaty, które umożliwiają precyzyjne ustawienie i utrzymanie wymaganej temperatury w pomieszczeniach,
- możliwość kontrolowania grzania zdalnie – nowoczesne urządzenia do walki z zimnem w mieszkaniu można sterować za pomocą smartfona lub tabletu,
- szeroki wybór modeli – dostępne są produkty różniące się wielkością, mocą i barwą.
Skuteczne dogrzewanie mieszkania z grzejnikami NOGEN jest proste i ekonomicznie uzasadnione. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu!
-
N4820B Grzejnik 2000W-40m2/100m33,000.00zł
-
N4815B Grzejnik 1500W-30m2/75m32,900.00zł
-
N2810B Grzejnik 1000W-20m2/50m32,800.00zł
-
N4410B Grzejnik 1000W-18m2/45m32,800.00zł
-
N2806B Grzejnik 600W-12m2/30m32,700.00zł
-
N2406B Grzejnik 600W-8m2/20m32,500.00zł
-
N4820G Grzejnik 2000W-40m2/100m33,000.00zł
-
N4815G Grzejnik 1500W-30m2/75m32,900.00zł
-
N2810G Grzejnik 1000W-20m2/50m32,800.00zł