Zakaz palenia kopciuchami na Dolnym Śląsku już obowiązuje. Jakie są kary za brak wymiany pieca?
Zgodnie z uchwałą antysmogową, mieszkańcy województwa dolnośląskiego w połowie 2024 roku mieli wymienić tzw. kopciuchy. Do kiedy można było palić w piecach bezklasowych? Czy na Dolnym Śląsku obowiązują już nowe przepisy? Jaka jest kara za kopciucha? Wyjaśniamy w artykule.
Zanim odpowiemy na pytanie, od kiedy zakaz palenia kopciuchami obowiązuje na Dolnym Śląsku, warto napisać nieco więcej o samej uchwale antysmogowej, która wprowadziła to ograniczenie. Została ona (choć w praktyce była nie jedna, a trzy) przyjęta przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego 30 listopada 2017 roku i miała na celu ogólną poprawę oraz ochronę jakości powietrza poprzez stopniową likwidację pieców i kotłów generujących największe zanieczyszczenia.
Kiedy zakaz kopciuchów w woj. dolnośląskim?
W uchwale określono, do kiedy kopciuchy na Dolnym Śląsku będą musiały zniknąć, a także przedstawiono szereg innych wymogów stawianych przed mieszkańcami województwa. Pierwsze ograniczenia weszły w życie już w 2018 roku i dotyczyły m.in. stosowania paliw niskiej jakości czy budowy kominków rekreacyjnych. Natomiast dopiero 2024 rok wskazano jako ten, do kiedy będą dopuszczone kopciuchy. Dolnośląskie musiało pozbyć się pieców bezklasowych przed upływem wskazanej daty. Kiedy zakaz kopciuchów w woj. dolnośląskim zaczął obowiązywać? Termin wyznaczono na dzień 1 lipca 2024 roku. Co to oznacza dla osób, które nie wymieniły pieców? Jaka jest kara za kopciucha?
Co, jeśli nie wymieni się kopciucha?
Zakaz palenia kopciuchami oznacza, że ich użytkownicy muszą przygotować się na możliwość otrzymania mandatu. Wynika to z przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska „Kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96, podlega karze grzywny”. Niewykluczone jest, że z racji tego, że zakaz używania kopciuchów dopiero zaczął obowiązywać, kontrolujący będą stosować łagodniejsze rozwiązania, np. pouczenia, niemniej ostateczna decyzja zawsze będzie należeć do przedstawicieli Straży Miejskiej. Czy będą kary za brak wymiany pieca? Jak już zostało wspomniane, w dłuższej perspektywie z pewnością trzeba będzie się z tym liczyć.
Jakie kary za palenie w kopciuchach?
Zgodnie z uchwałą antysmogową grzywna za palenie w kopciuchach wynosi między 20 a 5000 zł. Trzeba mieć jednak świadomość, że w przypadku utrudniania kontroli kara może zwiększyć się nawet do 3 lat więzienia. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że kary mogą być dawane wielokrotnie, np. jeśli podczas kolejnej kontroli znów zostanie stwierdzony brak respektowania przepisów. Niemniej nie przewiduje się innych sankcji niż finansowe. Złamanie zakazu używania kopciuchów nie będzie skutkowało eksmisją czy zmuszeniem do likwidacji pieca, jak przekonują władze samorządów.
Zakaz palenia kopciuchami – czego dotyczy?
Od dnia, kiedy wszedł w życie zakaz kopciuchów, czyli od 1 lipca 2024 roku nie można na terenie Dolnego Śląska używać pieców uznawanych za „bezklasowe”, czyli niespełniających wymogów klasy 3. Klasę kotła określa się na postawie jego wydajności oraz poziomu emisji zanieczyszczeń. Norma PN-EN 303-5 klasyfikuje urządzenia między 3. a 5. klasą. Im ma ono wyższą klasę, tym lepsze posiada parametry i jest bardziej ekologiczne. Informacja o klasie kotła znajduje się w instrukcji obsługi oraz tzw. tabliczce znamionowej.
Czym zastąpić kopciucha?
Wśród alternatyw dla kopciucha najczęściej wymienia się kotły – kondensacyjne lub na palety oraz pompy ciepła. Choć mają one wiele zalet, ich instalacja jest jednak kosztowna i nie każdy może sobie na nią pozwolić. Czy to oznacza konieczność płacenia kar za palenie w piecu bezklasowym? Niekoniecznie. Obecnie na rynku można znaleźć ogrzewanie elektryczne energooszczędne, które nie dość, że nie wymaga poniesienia praktycznie żadnych wydatków na instalację, to jeszcze w dłuższej perspektywie pozwala sporo zaoszczędzić. Grzejniki NOGEN, bo o nich mowa, w stosunku do alternatywnych rozwiązań jak kotły czy pompa ciepła kosztują naprawdę niewiele, a ich montaż można wykonać samemu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii są natomiast maksymalnie wydajne, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Szczegółową kalkulację kosztów można znaleźć w artykule: Ile kosztuje ogrzewanie grzejnikami NOGEN. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!