Dlaczego warto wymienić stary piec lub kocioł na grzejniki Nogen?

Użytkowanie kotłów węglowych starszych generacji nie przynosi praktycznie żadnej korzyści dla właściciela domu. Jakby tego było mało, już niebawem nastąpi moment, w którym spalanie paliw stałych zostanie całkowicie zakazane W Polsce. Możliwość dofinansowania wymiany kotła jest idealnym momentem, aby rozważyć podjęcie inwestycji. Poniżej przedstawiamy główne powody, dla których warto zainteresować się grzejnikami Nogen.

Od czego zacząć wymianę pieca?

Wymiana pieca to złożony proces, który wymaga starannego zaplanowania i wykonania. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że obecne źródło ciepła nie zaspokaja w pełni naszych potrzeb. Minęły czasy, gdy kotły węglowe oferowały niskie koszty ogrzewania. Dzisiaj tona węgla kosztuje ponad tysiąc złotych, co sprawia, że zapewnienie komfortu termicznego w miesiącach zimowych wymaga poniesienia sporych wydatków. Warto też pamiętać, że użytkowanie ‘kopciucha’ to:

  • Konieczność wygospodarowania dużej przestrzeni.
  • Zanieczyszczone pomieszczenie brudem, sadzą czy pyłami.
  • Wysoki koszt budowy kotłowni.
  • Zarezerwowanie miejsca na magazynowanie opału.
  • Obowiązek ręcznej obsługi pieca, co wiąże się z nakładami pracy i czasu.
  • Częsty brak dostępu do ciepłej wody użytkowej.
  • Narażenie się na nieprzyjemności związane z różną jakością oferowanego na rynku produktu (uszkodzenia kotła, zadymienie itd.).
  • Ryzyko wycieku gazu, pożaru czy zatrucia tlenkiem węgla.

Wymiana kotła gazowego czy węglowego ma także znaczenie dla środowiska. Jednym z największych problemów związanych z tradycyjnymi piecami jest emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Spalanie paliw kopalnych generuje dwutlenek węgla, tlenki azotu oraz inne zanieczyszczenia, które mają negatywny wpływ na jakość powietrza i zmiany klimatyczne. Między innymi dlatego już niebawem wymiana pieca na paliwo stałe będzie obowiązkowa.

Czy jest obowiązek wymiany pieca?

Czy istnieje obowiązkowa wymiana pieca? Do kiedy należy ją przeprowadzić? Jak ograniczyć emisję smogu? Jeśli nie znają Państwo odpowiedzi na te pytania, zaraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że proces transformacji rozpoczął się już kilka lat temu. Podstawę prawną wycofania określonych kotłów stanowią Uchwały antysmogowe przygotowane dla poszczególnych województw, miast lub gmin. To w nich zapisano konkretne terminy, do kiedy wymiana pieca bezklasowego staje się ostateczna. W zależności od regionu okres ten mija w 2023-2030 roku. Szczegóły przedstawiono w tabeli.

Termin Województwo

Do kiedy wymiana kotła bezklasowego

01.01.2023 mazowieckie
01.07.2023 świętokrzyskie
01.01.2024 zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, lubelskie, śląskie
01.05.2024 małopolskie
01.01.2025 łódzkie
01.01.2026 podkarpackie
01.01.2027 lubuskie
01.07.2028 dolnośląskie
01.01.2030 opolskie

Do kiedy wymiana kotła na paliwo stałe 3. i 4. klasy

01.07.2024 świętokrzyskie
01.09.2026 pomorskie
01.01.2027 małopolskie, lubelskie, lubuskie
01.01.2028 podkarpackie, śląskie, łódzkie, mazowieckie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie
01.07.2028 dolnośląskie
01.01.2032 opolskie

Nieco więcej czasu można eksploatować kotły 3. I 4. klasy wg Normy EN 303-5. W tym wypadku Uchwały antysmogowe jako terminy graniczne określają lata 2024-2032. Nieprzestrzeganie przepisów grozi mandatem, a w przypadku gdy sprawa zostanie skierowana do sądu rejonowego, także karą grzywny do 5000 złotych. Warto też zdawać sobie sprawę, że karane może być stosowanie paliw zakazanych przez polskie prawo, w tym: mebli, lakierowanego drewna, framug, lakierowanych palet, odpadów drewnianych lakierowanych, książek, opakowań na jajka, kolorowych gazet, kartonów z nadrukami, klejonych płyt wiórowych, płyt MDF, ubrań, kaloszy, gumowych opon, pieluch, foliowych toreb czy butelek PET. To właśnie ich spalanie powoduje emisję najbardziej trujących i toksycznych substancji.

Do kiedy wymiana pieca na wsi i w mieście? Dyrektywa EPBD

Energy Performance of Building Directive, czyli dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków, jest dokumentem szczebla unijnego, który wyznacza ramy dotyczące ważnych kwestii związanych z wymianą pieca. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska ani żaden inny dokument krajowy nie zawierają jeszcze żadnych zapisów aktualizujących ostatnie postanowienia EPBD. Proces transpozycji zajmie kilka lat, ale już teraz warto się na niego przygotować. Co dokładnie przewiduje ten dokument?

  • Od 2025 roku wszystkie państwa członkowskie będą miały zakaz subsydiowania samodzielnych kotłów na paliwa kopalne. Dopuszczone będą wyłącznie rozwiązania hybrydowe z istotnym udziałem energii odnawialnej. Znacząco ograniczy się zatem opcja wymiany pieca z dofinansowaniem Czyste Powietrze.
  • Od 2030 roku obowiązek zeroemisyjności nowych budynków.
  • Od 2040 roku nastąpi całkowite wycofanie kotłów na paliwa stałe. Nie ma zatem większego sensu inwestować obecnie w wymianę kotła na gaz czy ekogroszek, gdyż już za kilkanaście lat będą one zakazane w użytkowaniu.

Co, jeśli kogoś nie stać na wymianę pieca?

Wymiana kotła może być kosztowna i dla wielu osób stanowić poważne wyzwanie finansowe. Na szczęście istnieje kilka strategii, które mogą pomóc w zrealizowaniu takiej inwestycji. Do tych najważniejszych należą:

  • Preferencyjne pożyczki i kredyty.
  • Ulga termomodernizacyjna.
  • Czyste Powietrze.

Wymiana kotła węglowego, gazowego, olejowego – preferencyjne pożyczki i kredyty

Wiele banków i instytucji finansowych oferuje kredyty preferencyjne na cele ekologiczne. Tego rodzaju instrumenty mają niższe oprocentowanie i korzystniejsze warunki spłaty. W trosce o komfort klientów procedury udzielania pożyczek i kredytów sprowadzono do absolutnego minimum. Nie ma konieczności osobistej wizyty w banku. Zadbano także o zminimalizowanie wysokości żądanego wkładu własnego.

Wymiana pieca – dofinansowanie w formie ulgi podatkowej

Podstawowym narzędziem wsparcia transformacji energetycznej Polski jest ulga termomodernizacyjna. Obejmuje ona szerokie grono potencjalnych beneficjentów, którzy mogą w jej ramach odliczyć koszty materiałów budowlanych, robót, projektów czy audytów. Katalog kosztów kwalifikowanych obejmuje tak pompy ciepła, kotły na pellet czy piece zagazowujące drewno, jak i grzejniki elektryczne konwektorowe. Wysokość zwrotu z podatku może wynieść do 53 tysięcy złotych.

Wymiana pieca – Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze jest dzisiaj największym narzędziem wsparcia dla wymiany pieca na paliwa stałe. Jego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery przez gospodarstwa domowe. W ramach naboru swoje wnioski mogą składać osoby fizyczne, będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Wysokość dotacji zależy od dochodów beneficjenta i może wynieść nawet 100% poniesionych kosztów netto. Wymiana pieca z programu Czyste Powietrze może promować nowoczesne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła czy grzejniki elektryczne. Więcej na temat przyjaznych dla środowiska metod zaspokajania potrzeb energetycznych można przeczytać w artykule „Czym jest dom ekologiczny? Pomysły na ekologiczne rozwiązania w domu”.

Dlaczego warto wymienić stary piec lub kocioł na grzejniki Nogen?

Wymiana kotła gazowego – dofinansowanie na grzejniki elektryczne NOGEN!

Wybór odpowiedniego źródła ciepła po wymianie pieca jest kluczowy dla komfortu cieplnego i efektywności energetycznej domu. Dostępnych jest wiele opcji, a każda z nich ma swoje zalety i wady. Które z nich są szczególnie ważne, gdy następuje wymiana kotła gazowego? Cena, ekologiczność, łatwość obsługi, a może wszystkie naraz? Czy istnieje na rynku opcja, która łączy w sobie korzyści wielu innych technologii?

Grzejniki wyposażone w technologię konwektorową pobierają zimne, cięższe powietrze od dołu. Po przejściu przez grzałkę elektryczną nagrzewa się ono i wydostaje przez górny otwór grzejnika. Tak przygotowane ciepłe powietrze roznosi się po całym pomieszczeniu i dociera równomiernie do wszystkich kątów.

Urządzenia marki Nogen są samoobsługowe. Dzięki programatorowi można precyzyjnie sterować pracą grzejnika. Ich montaż przebiega szybko i nie wymaga ingerencji w istniejący system grzewczy. Jest to także rozwiązanie przenośne, co oznacza, że można je stosować w różnych pomieszczeniach. Na uwagę zasługują też takie cechy jak:

  • Cicha praca – grzejniki z technologią konwektorową nie generują znaczącego hałasu, co czyni je idealnym wyborem do sypialni i innych pomieszczeń, w których potrzebna jest cisza.
  • Szybkie nagrzewanie – wykorzystane technologie pozwalają na uzyskanie niemal natychmiastowych efektów.
  • Estetyka – są dostępne w różnych wzorach i kolorach, co pozwala dopasować je do wystroju każdego pomieszczenia.
  • Bezpieczeństwo – produkty NOGEN nie emitują spalin, co czyni je bezpiecznym wyborem dla domów z małymi dziećmi lub zwierzętami domowymi.
  • Efektywność energetyczna – zaletą grzejników elektrycznych konwektorowych jest także ich ponadprzeciętna wydajność, dzięki czemu mogą pomóc w obniżeniu rachunków za energię elektryczną.
  • Wpływ na środowisko – jeśli zadbamy, aby energia elektryczna zasilająca grzejniki pochodziła z OZE, zmniejszymy ślad węglowy naszego życia.

Grzejniki Nogen to zatem idealne rozwiązanie w przypadku, gdy planowana jest wymiana kotła. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze sprawia, że inwestycja szybko się zwraca. To przedsięwzięcie, które łączy w sobie wydajność i ekologię.

Sprawdź naszą ofertę i już dzisiaj postaw na wygodne w użyciu, nowoczesne grzejniki NOGEN!