Czym jest dom ekologiczny? Pomysły na ekologiczne rozwiązania w domu
Ekologia to nie tylko moda. To konieczność, która może zapewnić przetrwanie naszej planety. Instytucje międzynarodowe poszukują różnych metod i technologii przyjaznych dla środowiska. Swoją działkę do poprawy jakości życia może wnieść też każdy mieszkaniec. Przyjazny środowisku eko dom powinien dbać o segregowanie śmieci i oszczędzanie wody. Można także wykorzystać inne rozwiązania, które pozwalają żyć bardziej ekologicznie. To właśnie o nich opowiemy w niniejszym artykule.
Co to znaczy, że dom jest ekologiczny?
Ekologiczny dom to miejsce powstałe z myślą o środowisku. Wykorzystuje się w nim naturalne materiały i rozwiązania techniczne przyjazne otoczeniu. Do głównych cech charakterystycznych eko domu zaliczamy:
- niskie zużycie energii,
- unikanie emisji zanieczyszczeń i pyłów,
- wysoką akumulację ciepła,
- wysoką ochronę przed hałasem.
To jednak nie wszystko. Ekologiczny dom powinien być przestrzenią z duszą. Dzięki zastosowaniu w nim specyficznych urządzeń stanowi zieloną oazę, w której mikroklimat sprzyja wypoczynkowi i regeneracji organizmu. Eko rozwiązania w domu to więc zarówno kwestia budulca i zastosowanych technologii, jak i dbałość o każdy szczegół wnętrza.
Eko domy – zasady budownictwa
Moda na eko domy wywodzi się z idei zrównoważonego rozwoju, co wyraża się w całym cyklu życia budynku – począwszy od projektu, poprzez budowę, eksploatację, konserwację, modernizację i na rozbiórce kończąc. Ekologiczne domy, w odróżnieniu od tradycyjnych, nie powstają wyłącznie z uwzględnieniem aspektów ekonomicznych czy praktycznych, ale także środowiskowych. Zakładają ograniczenie negatywnego wpływu na planetę, wykorzystanie odnawialnej energii czy materiałów, które nadają się do recyklingu. Istotna jest również redukcja poboru energii, zmniejszenie wydzielania zanieczyszczeń oraz zazielenianie otoczenia.
Dom ekologiczny powinien znajdować się w odpowiedniej lokalizacji. Już na początkowym etapie należy brać pod uwagę dobro środowiska. Z tego powodu budynek musi wpasowywać się w naturalny krajobraz, a jego budowa nie może wiązać się z niszczeniem ekosystemów czy obniżać sąsiadom komfortu życia. Jako że w ekologicznych domach fotowoltaika jest standardem, zazwyczaj buduje się je na obszarach silnie nasłonecznionych.
Jak powinien wyglądać ekologiczny dom?
Eko domy buduje się tak, by ograniczyć nakłady eksploatacyjne. W tym celu obiekty sytuuje się zgodnie z koncepcją budownictwa zrównoważonego, czyli jak już zostało wspomniane – z dobrą ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Zaleca się także sięganie po surowce w 100% naturalne – drewno, bambus, kamień czy wełnę mineralną. Popularnością cieszą się zwłaszcza materiały podatne na recykling. Z kolei unika się tych energochłonnych, których produkcja wiąże się z emisją zanieczyszczeń czy powstawaniem szkodliwych odpadów. Surowce najlepiej pozyskać z lokalnych zakładów, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, z którym wiąże się transport.
Co powinien zawierać ekologiczny dom?
Ekologiczny dom powinien być wyposażony w sposób, który minimalizuje jego wpływ na środowisko, jednocześnie zapewniając komfort i funkcjonalność mieszkańcom. Projektując tego typu obiekt, warto zadbać o następujące elementy:
Panele słoneczne – pozwalają na odzyskanie energii bezpośrednio ze słońca, co pozwala uniezależnić się od konwencjonalnych źródeł energii oraz ich dostawców.
Systemy odzysku wody deszczowej i oczyszczalnie ekologiczne – dzięki nim można wykorzystać wodę deszczową do podlewania ogrodu, a nawet mycia, czy innych codziennych czynności.
Energooszczędne urządzenia AGD oraz oświetlenie LED – korzystanie z nich pozwoli na jeszcze większą oszczędność energii.
Energooszczędne ogrzewanie – np. grzejniki elektryczne konwektorowe NOGEN
Meble z recyklingu lub certyfikowanych źródeł – meble powinny być wykonane z materiałów z odzysku lub pochodzić z odpowiedzialnej produkcji.
Naturalne materiały wykończeniowe i tekstylia – używanie drewna, kamienia, gliny czy bambusa nie tylko dodaje uroku wnętrzom, ale także jest bardziej ekologiczne w porównaniu do syntetycznych opcji.
Systemy zarządzania domem (smart home) – inteligentne systemy mogą automatycznie regulować zużycie energii i wody, dostosowując je do aktualnych potrzeb domowników, co przyczynia się do jeszcze większych oszczędności.
Ekologiczne domy a ogród
Eko domy to także najbliższe otoczenie budynku. Trudno wyobrazić sobie komfortowy odpoczynek na łonie natury, gdy strefa relaksu wypełniona jest betonem i gromadzącymi się, zużytymi produktami (oponami, zardzewiałymi maszynami budowlanymi, workami z cementem itd.). Jak zatem powinien wyglądać ogród ekologicznego domu? Musi on zapewniać maksymalny udział powierzchni biologicznie czynnej. Dobrą praktyką jest przygotowanie kompostownika, w którym składowane są ekologiczne odpady w postaci liści czy chwastów. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań jest również odprowadzanie wody deszczowej do specjalnie przygotowanych zbiorników, a następnie wykorzystywanie jej do podlewania ogrodów czy utrzymania czystości.
Smart eko dom – pozyskiwanie energii
Pobieranie prądu lub ciepła z sieci przesyłowej wiąże się zazwyczaj ze wspieraniem spalania węgla w elektrowni. W Polsce ponad 75% energii uzyskiwane jest właśnie w ten sposób. Aby osiągnąć jak najwyższy poziom niezależności energetycznej, niezbędny jest montaż OZE. Fotowoltaika usytuowana na dachu, gruncie lub elewacji, pozwala produkować prąd zmienny z promieniowania słonecznego. To technologia przyjazna środowisku, wpływająca na zmniejszenie emisji wysyłanych do atmosfery. Eko domy powinny też być wyposażone w przyjazne naturze źródło ciepła. Mogą być nimi pompy ciepła lub grzejniki elektryczne zakupione w sklepie NOGEN.
W kontekście pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych warto zwrócić uwagę, że jest to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale też ekonomiczne. Dzięki licznym dofinansowaniom zakup fotowoltaiki lub grzejników elektrycznych zwraca się stosunkowo szybko. Unikanie emisji zanieczyszczeń idzie w parze rosnącymi oszczędnościami na rachunkach za prąd czy zakup węgla. Więcej na temat zalet wykorzystania energii elektrycznej do ogrzewania eko domu piszemy w artykule Wydajność i ekologia. Jak połączyć te dwie cechy? Ogrzewaj dom tanio i ekologicznie!
Ekologiczne rozwiązania w domu – naturalne wnętrze
Jak sprawić, żeby nasz dom był ekologiczny? W tym celu warto sięgnąć po różnego rodzaju eko gadżety. O jakich produktach mowa? Przykładami mogą być:
- płócienne torby wielokrotnego użytku,
- wiklinowe koszyki,
- szklane słoiki,
- ceramiczne doniczki,
- filtr do wody,
- listwy z wyłącznikami prądu,
- energooszczędne oświetlenie i sprzęty AGD, RTV,
- meble z palet,
- baterie termostatyczne,
- oczyszczacze powietrza.
Listę można wydłużać. Za eko rozwiązania w domu można uznać wszystkie produkty, maszyny i urządzenia pochodzenia naturalnego, wielokrotnego użytku, zmniejszające ilość zużytego plastiku.
Zalety ekologicznych domów
Ekologia w domu to nie tylko podążanie za trendami czy ochrona planety. Z wykorzystaniem przyjaznych środowisku rozwiązań wiąże się wiele korzyści ekonomicznych oraz zdrowotnych. Choć ekologiczny dom jest bez wątpienia droższy w budowie od tradycyjnego, w dłuższej perspektywie pozwala wygenerować znaczne oszczędności. A to dlatego, że dzięki niemu można zredukować zużycie energii i co za tym idzie zmniejszyć wydatki na oświetlenie czy ogrzewanie. Szacunkowo koszty eksploatacji budynku przyjaznego środowisku są mniejsze o 50-80%. Co więcej, inwestując w niektóre ekologiczne rozwiązania w domu, można ubiegać się o dofinansowanie, np. w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Jednak to nie koniec korzyści, jakie daje dom ekologiczny. Tego typu konstrukcja jest bowiem bezpieczna dla zdrowia mieszkańców. Domownicy z czasem mogą odczuć ogólną poprawę samopoczucia. W dodatku w budynku przyjaznym dla środowiska mieszka się bardzo przyjemnie i wygodnie. Zwłaszcza smart eko dom, wyposażony w innowacyjne rozwiązania, nie wymaga praktycznie żadnej obsługi. Prawie wszystkim zajmuje się nowoczesna technologia.
Ekologiczne domy – podsumowanie
Eko domy spotykamy coraz częściej. Wraz ze wzrastającą świadomością ekologiczną ludzi, rośnie też chęć otaczania się bezpieczną przestrzenią. Pojęcie ekologicznych domów należy rozumieć bardzo szeroko – to nie tylko kwestia naturalnego budulca, ale także gadżetów codziennego użytku, technologii zastosowanych w ogrodzie oraz pozyskiwania energii. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o ekologicznym ogrzewaniu grzejnikami NOGEN, zapraszamy na naszą stronę internetową.