Czym jest dom ekologiczny? Pomysły na ekologiczne rozwiązania w domu

Ekologia to nie tylko moda. To konieczność, która może zapewnić przetrwanie naszej planety. Instytucje międzynarodowe poszukują różnych metod i technologii przyjaznych dla środowiska. Swoją działkę do poprawy jakości życia może wnieść też każdy mieszkaniec. Przyjazny środowisku eko dom powinien dbać o segregowanie śmieci i oszczędzanie wody. Może także zastosować inne mechanizmy, które pozwalają żyć bardziej ekologicznie. To właśnie o nich opowiemy w niniejszym artykule.

Co to znaczy, że dom jest ekologiczny?

Ekologiczny dom to miejsce powstałe z myślą o środowisku. Wykorzystuje się w nim naturalne materiały i rozwiązania techniczne przyjazne otoczeniu. Do głównych cech charakterystycznych eko domu zaliczamy:

 • niskie zużycie energii,
 • unikanie emisji zanieczyszczeń i pyłów,
 • wysoką akumulację ciepła,
 • wysoką ochronę przed hałasem.

To jednak nie wszystko. Ekologiczny dom powinien być przestrzenią z duszą. Dzięki zastosowaniu w nim specyficznych urządzeń stanowi zieloną oazę, w której mikroklimat sprzyja wypoczynkowi i regeneracji organizmu. Eko rozwiązania w domu to więc zarówno kwestia budulca i zastosowanych technologii, jak i dbałość o każdy szczegół wnętrza.

Jak powinien wyglądać ekologiczny dom?

Eko domy buduje się z materiałów pozbawionych źródeł emitujących szkodliwe substancje do atmosfery. Projektuje się je tak, by ograniczyć nakłady eksploatacyjne. W tym celu obiekty sytuuje się zgodnie z koncepcją budownictwa zrównoważonego, czyli między innymi z dobrą ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Zaleca się także sięganie po surowce w 100% naturalne – drewno, bambus, kamień czy wełnę mineralną.

Ekologiczne domy a ogród

Eko domy to także najbliższe otoczenie budynku. Trudno wyobrazić sobie komfortowy odpoczynek na łonie natury, gdy strefa relaksu wypełniona jest betonem i gromadzącymi się, zużytymi produktami (oponami, zardzewiałymi maszynami budowlanymi, workami z cementem itd.). Jak zatem powinien wyglądać ogród ekologicznego domu? Powinien on zapewniać maksymalny udział powierzchni biologicznie czynnej. Dobrą praktyką jest przygotowanie kompostownika, w którym składowane są ekologiczne odpady w postaci liści czy chwastów. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań jest również odprowadzanie wody deszczowej do specjalnie przygotowanych zbiorników, a następnie wykorzystywanie jej do podlewania ogrodów czy utrzymania czystości.

Smart eko dom – pozyskiwanie energii

Pobieranie prądu lub ciepła z sieci przesyłowej wiąże się zazwyczaj ze wspieraniem spalania węgla w elektrowni. W Polsce ponad 75% energii uzyskiwane jest właśnie w ten sposób. Aby osiągnąć jak najwyższy poziom niezależności energetycznej, niezbędny jest montaż OZE. Fotowoltaika usytuowana na dachu, gruncie lub elewacji, pozwala produkować prąd zmienny z promieniowania słonecznego. To technologia przyjazna środowisku, wpływająca na zmniejszenie emisji wysyłanych do atmosfery. Eko domy powinny też być wyposażone w przyjazne naturze źródło ciepła. Mogą być nimi pompy ciepła lub grzejniki elektryczne zakupione w sklepie NOGEN.

W kontekście pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych warto zwrócić uwagę, że jest to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale też ekonomiczne. Dzięki licznym dofinansowaniom zakup fotowoltaiki lub grzejników elektrycznych zwraca się stosunkowo szybko. Unikanie emisji zanieczyszczeń idzie w parze rosnącymi oszczędnościami na rachunkach za prąd czy zakup węgla. Więcej na temat zalet wykorzystania energii elektrycznej do ogrzewania eko-domu piszemy w artykule Wydajność i ekologia. Jak połączyć te dwie cechy? Ogrzewaj dom tanio i ekologicznie!

eko rozwiązania w domu

Ekologiczne rozwiązania w domu – naturalne wnętrze

Także eko gadżety do domu składają się na przyjazny wymiar gospodarstwa dla środowiska. O jakich produktach mowa? Przykładami mogą być:

 • płócienne torby wielokrotnego użytku,
 • wiklinowe koszyki,
 • szklane słoiki,
 • ceramiczne doniczki,
 • filtr do wody,
 • listwy z wyłącznikami prądu,
 • energooszczędne oświetlenie i sprzęty AGD, RTV,
 • meble z palet,
 • baterie termostatyczne,
 • oczyszczacze powietrza.

Listę można wydłużać. Za eko rozwiązania w domu można uznać wszystkie produkty, maszyny i urządzenia pochodzenia naturalnego, wielokrotnego użytku, zmniejszające ilość zużytego plastiku.

Ekologiczne domy – podsumowanie

Eko domy spotykamy coraz częściej. Wraz ze wzrastającą świadomością ekologiczną ludzi, rośnie też chęć otaczania się bezpieczną przestrzenią. Pojęcie ekologicznych domów należy rozumieć bardzo szeroko – to nie tylko kwestia naturalnego budulca, ale także gadżetów codziennego użytku, technologii zastosowanych w ogrodzie oraz pozyskiwania energii. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o ekologicznym ogrzewaniu grzejnikami NOGEN, zapraszamy na naszą stronę internetową.