Prąd dla domu – rodzaje taryf energii elektrycznej

Taryfa prądu ma zasadniczy wpływ na budżet gospodarstwa domowego. Źle dopasowana przyczynia się do wzrostu wysokości rachunków. Z kolei precyzyjnie dobrana pozwala niskim kosztem zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne całej rodziny. Nasuwa się więc pytanie, jakie są taryfy prądu i jaka taryfa jest najkorzystniejsza? Aby na nie odpowiedzieć, w pierwszej kolejności trzeba przyjrzeć się definicji tego pojęcia. Wyjaśniamy, czym jest taryfa energii elektrycznej. 

Co to jest taryfa prądu?

Pod pojęciem taryfy prądu kryje się plan cenowy, zgodnie z którym odbiorca energii elektrycznej musi płacić za jej pobranie. Każda taryfa obowiązuje o określonej godzinie w ciągu doby i jest naliczana za 1 kWh.

W zrozumieniu tego, jak działają taryfy energii, pomocny może się okazać pewien przykład. Podobnie jak w przypadku usług świadczonych przez operatora komórkowego, plan cenowy dostawcy prądu zawiera konkretne stawki za zakup produktu z oferty. Produktem, który sprzedaje, jest jednak nie abonament telefoniczny, a energia elektryczna. Jej wartość podaje się w jednostkach pracy, energii oraz ciepła, czyli kilowatogodzinach.

Jakie są taryfy prądu?

Jakie są taryfy prądu? Taryfy prądu w Polsce są podzielone na podstawie zapotrzebowania na energię elektryczną. Kopalnie i duże fabryki, czyli najwięksi odbiorcy, rozliczają się na postawie taryfy A (wysokie napięcie), zaś gospodarstwa rolne i firmy produkcyjne w oparciu o taryfę B (średnie napięcie). Z kolei taryfa prądu C (niskie napięcie) przeznaczona jest dla małych producentów i niewielkich firm usługowych. Gospodarstwom domowym pozostaje więc taryfa G, która nie zależy już od poziomu napięcia.

Taryfy energii elektrycznej dla domu

Poszczególne rodzaje taryf prądu mają różne oznaczenia. W przypadku skrótu dotyczącego gospodarstw domowych – G pierwsza cyfra odnosi się do mocy przyłączeniowej, która dla 1 wynosi maksymalnie 40 kW. Po niej pojawia się druga cyfra taryfy energii elektrycznej, informująca o liczbie rozliczanych stref. W sytuacji, gdy jest to również 1 (G11), stawka za prąd nie ulega zmianie przez całą dobę. A jeśli pojawia się 2 (G12) – klient płaci dwie stawki o różnej wartości oraz 3 (G13) – trzy stawki w ciągu jednej doby.

Gospodarstwa domowe – rodzaje taryf

Jaką taryfę prądu wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Właściciele gospodarstw domowych najczęściej wybierają następujące rodzaje taryf prądu:

Taryfy prądu G11

Taryfa prądu G11 uchodzi za najprostszą z dostępnych opcji. Z tego powodu decyduje się na nią bardzo wiele osób. W jakich godzinach jest taryfa na prąd G11? Otóż przez całą dobę. W tym przypadku cena kilowatogodziny nie ulega zmianie w zależności od pory dnia. Taryfa G11 nie daje więc możliwości skorzystania z tańszego prądu w godzinach wieczornych czy nocnych.

Dla kogo jest taryfa za prąd G11? To rozwiązanie będzie odpowiednie zwłaszcza dla indywidualnych odbiorców, mających niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną i zużywających ją przede wszystkim w ciągu dnia, a więc między godziną 6 a 22. Świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które nie chcą zaprzątać sobie głowy zmieniającymi się w zależności od pory dnia i nocy stawkami za prąd. Taryfa G11 jest dostępna u wielu dostawców. Podejmując decyzję o wyborze lub zmianie firmy energetycznej, zawsze warto porównać ze sobą oferty co najmniej kilku z nich, co pozwoli znaleźć tę najkorzystniejszą.

Taryfy prądu G12

W G12, poza taryfą dzienną, obowiązuje także taryfa nocna. Prąd wówczas rozlicza się w zależności od godziny. Szczegółowy harmonogram ustala dostawca energii elektrycznej. Cena prądu w taryfie G12 za dnia jest zazwyczaj wyższa od ceny prądu w ciągu nocy. Ten rodzaj taryfy energii elektrycznej nie opłaca się więc każdemu odbiorcy.

Jak już zostało powiedziane, G12 to taryfa dzienna oraz taryfa nocna. Prąd rozliczany w ten sposób będzie idealnym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych pobierających większość energii w godzinach 22-6. Osoby, korzystające ze zmywarki, ogrzewania, pralki czy innych urządzeń w nocy wiele na nim zyskają. Taryfa na prąd G12 może być świetnym sposobem na wygenerowanie dodatkowych oszczędności. Podobnie jak w przypadku G11, oferują ją liczne firmy energetyczne, dlatego zawsze warto dokładnie przeanalizować poszczególne oferty.

Taryfy prądu G12w

Taryfa G12w oferuje inne warunki niż taryfa G11 i G12. Czym się charakteryzuje? W ramach tej taryfy prąd kosztuje mniej w godzinach nocnych, a także od piątku wieczorem do poniedziałku rano. Niekiedy może obejmować również dni powszednie w ramach tzw. strefy pozaszczytowej, kiedy stawka za prąd jest niższa. Korzystając z taryfy G12w, można dużo zaoszczędzić na energii elektrycznej, pod warunkiem że będzie się odpowiednio planowało jej zużycie. Trzeba jednak pamiętać, że jej cena za kWh jest wyższa niż w przypadku taryfy G12.

Kto powinien zdecydować się na taryfę G12w? Będzie ona odpowiednia dla osób, które mogą dostosować zużycie prądu do godzin pozaszczytowych oraz weekendów. Korzystanie z urządzeń pobierających dużo prądu w tym czasie będzie wiązało się ze znacznymi oszczędnościami. Ważne jest jednak, żeby spośród dostępnych ofert sprzedawców energii wybrać tę najkorzystniejszą. W tym celu warto porównać ze sobą ceny poszczególnych pakietów.

Zmiana taryfy – sposób na oszczędność

Jak już zostało wspomniane, dostawcy oferują rozmaite taryfy energetyczne. Nasuwa się więc pytanie, czy w dowolnym momencie można zmienić opcję, z której się korzysta na inną. Otóż tak – od 2015 roku jest taka możliwość. Wystarczy zawnioskować do aktualnego Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Niemniej zawsze warto pamiętać o możliwości zmiany dotychczasowej umowy u swojego dostawcy prądu i poradzenia się go, jaka oferta będzie w danych przypadku najkorzystniejsza.

Z myślą o osobach, które interesuje, ile kosztuje prąd w taryfie G12 oraz innych taryfach przeznaczonych dla gospodarstw domowych, przygotowaliśmy poniższe pytania i odpowiedzi. 

Ile kosztuje 1 kWh taryfa G11?

W wyniku kryzysu energetycznego koszty życia rosną, dlatego nie wystarczy odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje 1 kWh w taryfie G11. Trzeba zastanowić się, jaka będzie jej cena w niedalekiej przyszłości. Wychodząc z tego założenia, eksperci oszacowali, że po 31 października 2022 roku koszt jednej kilowatogodziny wyniesie w uśrednieniu nawet 0,77 zł.

Więcej o obecnej sytuacji na rynku energetycznym przeczytasz w artykule: Czy jesienią czeka nas kryzys grzewczy?”

Ile kosztuje prąd w taryfie G12?

Cena prądu w taryfie G12 – jak zresztą w każdej innej – ustalana jest przez sprzedawcę energii elektrycznej. W dodatku taryfa dzieli się na dzienną i nocną, a więc różni w zależności od godziny. Z tych powodów nie sposób jednoznacznie określić, ile kosztuje prąd w taryfie G12. Trzeba przyjrzeć się cennikom dostawców prądu.

O tym, jak zaoszczędzić na prądzie wybierając dostawcę energii elektrycznej, przeczytasz w artykule: Ceny prądu a wybór oferty sprzedawcy energii elektrycznej. Czy to ma znaczenie”?

Która taryfa lepsza G12 czy G12w?

Nie da się odpowiedzieć na pytanie, która taryfa lepsza: G12 czy G12w. Wszystko zależy bowiem od tego, jak odbiorca spędza wolny czas i korzysta z urządzeń elektrycznych. Pierwsza z taryf świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które wykorzystują prąd w godzinach nocnych, natomiast druga u klientów pobierających najwięcej energii w weekendy. Podejmując decyzję: taryfa G11 czy G12, warto wziąć to pod uwagę.

Po lekturze powyższego artykułu na pewno masz świadomość, od czego zależy cena prądu w taryfie G11, G12 i G12w. Zatem wiesz, którą z nich wybrać, aby zaoszczędzić. Musisz jednak pamiętać, że na wysokość rachunków za prąd ma wpływ nie tylko sama taryfa. Równie ważna jest także wydajność systemu grzewczego. Za stare i mało efektywne urządzenie zapłacisz dużo więcej niż na nowoczesne grzejniki elektryczne konwektorowe NOGEN. 

Odwiedź nasz sklep i wymień przestarzały grzejnik na innowacyjny konwektor NOGEN! 

A jeśli masz pytania o to, jaką taryfę wybrać dla domu w przypadku korzystania z naszego urządzenia, z przyjemnością na nie odpowiemy. Pamiętaj jednak, że zarówno taryfa G11, jak i G12 są świetnie dobrane pod grzejnik.