Planujesz remont instalacji grzewczej? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

W każdym budynku po jakimś czasie konieczna jest wymiana ogrzewania. Zwłaszcza jeśli rachunki za prąd są coraz wyższe, a w pomieszczeniach panuje chłód. Przebieg prac modernizacyjnych warto jednak dokładnie zaplanować, aby uniknąć przykrych niespodzianek czy niespodziewanych wydatków. Na co zwrócić uwagę, zanim zabierze się za remont instalacji grzewczej w domu? Podpowiadamy!

Kiedy jest konieczna wymiana instalacji grzewczej?

Ogrzewanie w domu ma swoja żywotność. Po latach intensywnego użytkowania wymaga całkowitej lub częściowej modernizacji – zwłaszcza jeśli traci na sprawności. Oznaką tego, że nadszedł czas na remont instalacji grzewczych, jest między innymi odczuwanie dużych strat ciepła w budynku mimo rosnących rachunków za prąd.

Wymiana ogrzewania obejmuje różnego rodzaju prace. Jej zakres powinien być uzależniony od stanu instalacji grzewczej oraz kapitału przeznaczonego na remont. Może polegać na wymianie samego kotła wraz z osprzętem, grzejników czy rur, albo na zastąpieniu wszystkich dotychczasowych elementów nowymi. Całkowity remont instalacji grzewczej w domu warto poprzedzić termomodernizacją, czyli ociepleniem stropu i ścian oraz wymianą okien. Pozwoli to obniżyć zapotrzebowanie energetyczne budynku i przełoży się na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Modernizacja instalacji grzewczej – od czego zacząć?

Każda modernizacja instalacji grzewczej powinna rozpocząć się od dobrego przygotowania i przeanalizowania zakresu przeprowadzanych prac. W tym celu należy wykonać ocenę stanu ogrzewania znajdującego się w domu – najlepiej przy pomocy fachowca, który spojrzy na poszczególne elementy i podpowie, co trzeba wymienić.

Jeśli remont instalacji grzewczej w domu wymaga zastąpienia starego nieefektywnego kotła lub żeliwnych grzejników nowymi, dobrym pomysłem jest zlecenie płukania przestarzałego systemu, przez lata gromadzącego kurz i osad. Po tej czynności trzeba zabezpieczyć instalację grzewczą przed powstawaniem kolejnych zniszczeń. W przypadku, gdy rury są w widoczny sposób uszkodzone, skorodowane lub zachodzi konieczność zmiany umiejscowienia grzejników, należy bezwzględnie je wymienić. Zastąpienie starych urządzeń grzewczych nowymi, wymagającymi innego sposobu podłączenia także zazwyczaj rodzi taką potrzebę.

Nowe ogrzewanie w domu, czyli wymiana grzejników

Wymiana instalacji grzewczej, na którą składają się grzejniki, jest świetnym pomysłem, gdy w wyniku prac termoizolacyjnych przeprowadzanych w budynku, zmienia się jego zapotrzebowanie na ciepło. Stare urządzenia mogą mieć wówczas zbyt dużą moc i pobierać więcej prądu, niż potrzeba. Kolejny powód to modyfikacja parametrów wody grzewczej wynikająca z zainstalowania nowego źródła ciepła. Wraz z obniżeniem temperatury zasilania oraz powrotu, należy zastąpić starsze, mniejsze grzejniki większymi i bardziej efektywnymi. W sytuacji, gdy parametry ogrzewania pozostają niezmienione, wymiana instalacji grzewczej jest świetną okazją do małej metamorfozy wnętrza. W sklepach można teraz znaleźć ładne i estetyczne grzejniki, które świetnie sprawdzą się jako dekoracja.

Wybór instalacji grzewczej z perspektywy finansów

Finanse są chyba najważniejszym powodem, dla którego warto przeprowadzić remont instalacji centralnego ogrzewania. Kosztorys samych prac to jedno, ale w rzeczywistości największe znaczenie ma wysokość wydatków generowanych przez system grzewczy już po remoncie. Aby była jak najniższa, najlepiej postawić na urządzenia energooszczędne i wyposażone w nowoczesną technologię. Jakie ogrzewanie w domu jednorodzinnym spełni powyższe kryteria? Oczywiście grzejniki konwektorowe NOGEN.

Nasze urządzenia działają na zasadzie maksymalnego wykorzystania pobieranego prądu i przetwarzania go na energię cieplną. Dzięki temu pracują nawet trzy razy bardziej wydajnie od dostępnych na rynku grzejników wodnych, kumulacyjnych, olejowych czy konwektorowych. Za ich zakupem przemawiają także niskie wydatki eksploatacyjne, wynikające z braku konieczności przeprowadzania częstych przeglądów oraz prosta i praktycznie bezkosztowa instalacja.

Tymczasem budowa instalacji grzewczej z kotłem węglowym wiąże się z wydatkiem rzędu nawet kilkunastu tys. zł. Nie wspominając o tym, że paliwa kopalne ze względu na kryzys energetyczny i sytuację geopolityczną coraz bardziej drożeją, o czym pisaliśmy w jednym z artykułów. Porównanie kosztów„Grzejnik konwektorowy NOGEN a ekogroszek” zdecydowanie wypada na korzyść naszego rozwiązania.

Planujesz remont instalacji co w domu jednorodzinnym? Postaw na grzejniki NOGEN – wydajne, tanie w eksploatacji i ekologiczne! Jeśli połączysz je z fotowoltaiką, będziesz mógł ogrzewać praktycznie za darmo.