Ogrzewanie pustego domu zimą – dlaczego jest niezbędne?
Ogrzewanie pustego domu zimą jest niezbędne, niezależnie od tego, czy wyjeżdża się na weekend, czy na dwa tygodnie. Podobnie w przypadku przerwy w budowie domu. Choć perspektywa całkowitego zrezygnowania z dostarczenia ciepła może być kusząca, zwyczajnie nie opłaca się. Czym ogrzać dom zimą, aby nie przepłacić, a jednocześnie uniknąć zawilgocenia ścian?
Ogrzewanie domu, w którym nikogo nie ma
Wydawać by się mogło, że ogrzewanie pustego domu zimą mija się z celem. W końcu po włączać grzejniki, gdy w mieszkaniu nikogo nie ma? Okazuje się jednak, że w Polsce jest to czynność niezbędna. Roczne wahania temperatur w naszej strefie klimatycznej są bardzo duże, a po słonecznych, ciepłych dniach często przychodzą mroźne, chłodne wieczory. Tymczasem skutki nieogrzewania domu zimą mogą być katastrofalne. Jeśli temperatura w pomieszczeniach zejdzie poniżej 0 °C, istnieje szansa, że dojdzie do uszkodzenia niektórych elementów konstrukcyjnych oraz powierzchni budynku. Zbyt chłodne powietrze powoduje bowiem, że woda zawarta w strukturze materiałów zamarza, sprzyjając rozwojowi pleśni. Dlatego tak ważne jest ogrzewanie niezamieszkałego domu zimą.
Jaka temperatura w pustym domu zimą?
Ogrzewanie domu, w którym nikogo nie ma to konieczność. Przyjęło się, że minimalna temperatura utrzymywana w pomieszczeniach podczas nieobecności domowników powinna utrzymywać się na poziomie 10-12 °C. Jednak zalecana wynosi nieco więcej i zamyka się w granicach 15-16°C, czyli znacznie mniej niż powinny normalnie emitować grzejniki. Jeśli planuje się kilkudniowy wyjazd, ogrzewanie niezamieszkałego domu zimą najlepiej ustawić na 15°C. W przypadku dłuższej nieobecności można bardziej obniżyć temperaturę, ale nie więcej niż do 10 °C. Powoli to zmniejszyć koszt ogrzewania domu zimą bez ryzyka, że dojdzie do uszkodzenia ścian. Dodatkowe oszczędności wygeneruje się także na etapie powrotu do mieszkania. Nie będzie bowiem konieczności włączania urządzeń grzewczych na maksymalną moc, aby szybko osiągnąć optymalny poziom temperatury.
Ogrzewanie niezamieszkałego domu zimą
Wiele osób wychodzi z założenia, że ogrzewanie pustego domu zimą to strata pieniędzy. Tymczasem w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Wyłączenie grzejników co prawda pozwoli zaoszczędzić na energii elektrycznej, ale cena, jaką trzeba będzie zapłacić, może być o wiele wyższa. Dom bez ogrzewania na zimę wiąże się z ryzykiem powrotu do miejsca całkowicie wyziębionego i zawilgoconego, które nadaje się wyłącznie do remontu. Pojawienie się na ścianach charakterystycznych wykwitów wynikających z rozwoju grzybów oraz pleśni nie jest jednak jedynym skutkiem długotrwałego wyłączenia grzejników. Często pojawia się także problem w postaci pękających rur oraz innych elementów instalacji. Nasuwa się więc pytanie, czym ogrzać dom zimą, aby uniknąć strat?
Czym ogrzać dom zimą?
Najlepszym sposób na ogrzewanie domu zimą to oczywiście grzejniki. Choć przyjęło się, że są kosztowne w eksploatacji, w praktyce zakup urządzenia o odpowiednich parametrach może przyczynić się do znacznych oszczędności. Wystarczy postawić na grzejnik wyposażony w nowoczesną technologię i opierający swoje działanie na zjawisku konwekcji.
Przeczytaj też: Konwekcja – co to jest za zjawisko i dlaczego znajduje zastosowanie w grzejnikach konwektorowych?
Postaw na grzejniki NOGEN
Rozważając ogrzewanie niezamieszkałego domu zimą, stoi się przed wyborem jednej z wielu możliwości. Urządzeniami, które nie mają sobie równych pod względem wydajności, są jednak grzejniki elektryczne konwektorowe NOGEN. Dzięki funkcji maksymalnego pobierania prądu i przetwarzania go na energię cieplną cechują się nawet trzy razy większą efektywnością od alternatywnych rozwiązań wodnych, olejowych czy kumulacyjnych.
Planujesz zimowy wypad i nie wiesz, jakie ogrzewanie wybrać, aby nie przepłacić? Postaw na grzejniki do domów i domków letniskowych NOGEN, a zyskasz gwarancję oszczędności!
Czy ogrzewać niezamieszkały dom zimą?
Po lekturze tego artykułu nie ma już wątpliwości, czy ogrzewać niezamieszkały dom zimą. Ale trzeba mieć świadomość, że dostarczenie ciepła do budynków będących w budowie jest równie ważne. Pozwala bowiem uniknąć wielu negatywnych konsekwencji w postaci zniszczonych ścian, pękających rur, a nawet grzybów oraz pleśni. Nasze urządzenia doskonale sprawdzą się zarówno w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, jak i na budowie.
Przeczytaj też: Grzejniki NOGEN – czy sprawdzą się na budowie i podczas remontu?