Ogrzewanie przenośne – gdzie się sprawdzi i jakie wybrać?

Ogrzewanie przenośne jest rozwiązaniem przydatnym i łatwym w obsłudze. Choć co prawda nie zastąpi całkowicie centralnej instalacji grzewczej, może ją doskonale uzupełnić. Sprawdź, jakie są rodzaje ogrzewania przenośnego i kiedy warto po nie sięgnąć.

Ogrzewanie przenośne ma wiele zastosowań

Po ogrzewanie przenośne sięga się z wielu powodów. Grzejniki, termowentylatory czy nagrzewnice świetnie sprawdzą się przed i po zakończeniu sezonu grzewczego, gdy temperatura na zewnątrz gwałtownie spadnie. Będą także doskonałym pomysłem w przypadku niedostatecznie dogrzanych pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym, a także w miejscach, w których nie została zainstalowana instalacja grzewcza, np. na poddaszu albo w garderobie. Ogrzewanie przenośne świetnie zda również egzamin w domkach letniskowych i ogrodowych, czyli wszędzie tam, gdzie przebywa się tylko okresowo.

Sprawdź, jaki grzejnik elektryczny do domku letniskowego wybrać.

Rodzaje ogrzewania przenośnego

Ogrzewanie przenośne zasadniczo dzieli się na dwa rodzaje: gazowe oraz elektryczne.

  1. Przenośne ogrzewanie gazowe zasilane jest skroplonym gazem o płynnej konsystencji (LPG), który pod wpływem ciśnienia zmienia stan skupienia na ciekły. Wśród zalet tego rozwiązania można wymienić wysoką wydajność opałową oraz brak emisji szkodliwych substancji w procesie spalania. Niestety posiada ono także pewne wady. Przenośne ogrzewanie gazowe podczas pracy wydziela specyficzny, dość nieprzyjemny zapach. Do tego sprawia, że na ścianach skrapla się para wodna, co wymusza częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywają ludzie. W obliczu stale rosnących cen gazu jest ponadto rozwiązaniem mało ekonomicznym.

Do przenośnego ogrzewania gazowego zalicza się grzejniki z palnikiem ceramicznym, grzejniki na podbłękit, nagrzewnice, promienniki gazowe oraz piecyki katalityczne.

  1. Ogrzewanie elektryczne przenośne jak powszechnie wiadomo, do pracy wykorzystuje prąd. Ma ono liczne zalety, wśród których warto wymienić prostotę obsługi, wygodę użytkowania, estetyczny wygląd i przyjazność środowisku. W dodatku wcale nie jest drogie mimo powszechnie krążących mitów na jego temat. Wystarczy wybrać nowoczesne urządzenie o właściwościach energooszczędnych, aby zmniejszyć rachunki za prąd.

Ogrzewanie elektryczne przenośne to między innymi grzejniki konwektorowe, termowentylatory, promienniki, nagrzewnice, lampy grzewcze i piecyki wyposażone w grzałkę ceramiczną. Zalicza się do niego także ogrzewanie klimatyzatorem przenośnym.

Jakie ogrzewanie przenośne?

Ogrzewanie elektryczne przenośne, czy gazowe – które wybrać? Zdecydowanie bardziej opłaca się postawić na pierwsze z tych rozwiązań. Jest tańsze, bezpieczniejsze i co najważniejsze, bardziej komfortowe w użytkowaniu. Pozostaje jednak pytanie, na jaki rodzaj ogrzewania elektrycznego przenośnego się zdecydować. Do wyboru są przecież:

  • Termowentylatory

Wiele osób, kierując się oszczędnością, sięga po termowentylatory. Ogrzewanie przenośne tego rodzaju można bowiem kupić nawet za kilkadziesiąt złotych. Na tym kończą się jednak jego zalety, ponieważ nie dość, że pobiera dużo prądu, to jeszcze nie może być pozostawione bez nadzoru.

  • Konwektory

Przenośny grzejnik konwektorowy to jedno z najlepszych rozwiązań z perspektywy oszczędności. Na rynku wyróżniają się zwłaszcza urządzenia NOGEN, które zostały wyposażone w funkcję minimalnego poboru prądu przy zachowaniu maksymalnej wydajności cieplnej. Sprawdź nasze grzejniki elektryczne energooszczędne przenośne.

Przeczytaj: Grzejnik konwektorowy zamiast farelki – to znaczna oszczędność!

  • Grzejniki ceramiczne

Grzejniki ceramiczne, podobnie jak farelki, nagrzewają się w szybkim tempie, ale pobierają dużo energii elektrycznej, co wpływa na zwiększenie kosztów eksploatacji. W dodatku są dość głośne podczas pracy i mają tendencję do zasysania kurzu.

  • Promienniki elektryczne

Promienniki elektryczne nie wysuszają powietrza, ale niestety mają dość krótki zasięg i działają punktowo, z powodu czego nie znajdą zastosowania w większych pomieszczeniach wymagających ogrzania.

  • Lampy grzewcze

Lampy grzewcze doskonale sprawdzą się w miejscach, w których nie można zastosować standardowego ogrzewania, czyli np. na tarasie, w balkonie lub w ogrodzie. Warunkiem jest jednak posiadanie dostępu do gniazdka elektrycznego.