
Ogrzewanie mieszkań inwestycyjnych – skuteczne, wydajne i energooszczędne
Opłacalność mieszkań inwestycyjnych zależy nie tylko od ich lokalizacji, wielkości oraz standardu wykończenia. Na ostateczny zysk, który zostanie w kieszeni właściciela nieruchomości, wpływ ma również wydajność energetyczna. Dzięki niej możliwe jest między innymi ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Jak wybrać skuteczny i wydajny system?
Najem coraz bardziej popularny
Szybko rośnie w naszym kraju popularność inwestowania w nieruchomości na wynajem. Duża w tym zasługa coraz większego popytu. Obecnie tylko 4 proc. rodaków korzysta z mieszkań na wynajem – średnia europejska jest na poziomie 26-30 proc. Według ekspertów, w najbliższych latach gonić będziemy kraje Europy Zachodniej.
To dobra wiadomość dla inwestorów. Oznacza ona, że w niedalekiej przyszłości wzrośnie liczba osób szukających mieszkań na wynajem. Co ważne, dotyczyć to będzie nie tylko dużych ośrodków miejskich, ale również mniejszych miejscowości.
Duży popyt oznacza większe zyski. Już dzisiaj na wynajmie średniej wielkości mieszkania w większym mieście można zarobić od 18 do nawet 30 tys. rocznie. Wszystko zależy oczywiście od jego lokalizacji, wielkości, położenia oraz standardu wykończenia. Jak się jednak okazuje, nie są to jedyne czynniki wpływające na rentowność mieszkań inwestycyjnych.
Czytaj więcej: designerskie grzejniki jako element wystroju
Wydajność energetyczna w mieszkaniu na wynajem – dlaczego jest tak ważna?
Z dwóch powodów.
Pierwszym z nich jest rosnąca troska o dobro naszej planety. Przejawiają ją oczywiście również osoby, które decydują się na wynajem mieszkania. Z ich perspektywy, atrakcyjniejsza jest nieruchomość wyposażona w energooszczędne ogrzewanie, które jest przyjazne środowisku. Ich montaż zwiększa więc szanse na szybsze znalezienie potencjalnego najemcy.
Po drugie, energooszczędne systemy znacząco redukują koszty utrzymania nieruchomości – na przykład obniżając rachunki za ogrzewanie mieszkań inwestycyjnych, ale również te za energię elektryczną lub wodę. W niektórych przypadkach oszczędności mogą sięgać nawet 30 proc. Równowartość tej kwoty stanowi dodatkowy zysk dla właściciela takiego mieszkania. Może on podnieść czynsz za wynajem, ponieważ ze względu na niskie rachunki, koszty utrzymania nieruchomości dalej będą na konkurencyjnym poziomie.
Możliwość osiągnięcia dodatkowych zysków sprawia, że coraz większa liczba właścicieli mieszkań inwestycyjnych planuje montaż energooszczędnych systemów.
Wynajem mieszkania a ogrzewanie – zapewnienie odpowiedniej temperatury
Kto odpowiada za ogrzewanie w mieszkaniu? Czy wynajmujący musi zapewnić ogrzewanie? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest jednoznacznie twierdząca. Jest on zobowiązany do zapewnienia warunków mieszkaniowych zgodnych z przepisami prawa, w tym odpowiedniego systemu ogrzewania, który umożliwia utrzymanie minimalnych temperatur określonych w polskich regulacjach. Na mocy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wynoszą one odpowiednio:
- 20°C – w pomieszczeniach mieszkalnych, takich jak pokoje dzienne, sypialnie i kuchnie,
- 24°C – w łazienkach.
Temperatury te obowiązują przez okres całego roku. Rozważając kwestię wynajmu mieszkania a ogrzewania, warto mieć w pamięci, że za celowe wyłączanie ogrzewania, aby obniżyć koszty, może zostać zasądzona kara.
Kto odpowiada za ogrzewanie mieszkania?
Ogrzewanie mieszkania na wynajem wymaga posiadania odpowiedniego i efektywnego systemu. Jego zapewnienie jest obowiązkiem właściciela lokalu. Z kolei najemca zobowiązany jest do właściwego użytkowania instalacji grzewczej oraz regulowania rachunków za media, o ile umowa najmu tak stanowi.
W przypadku awarii systemu grzewczego najemca powinien niezwłocznie poinformować wynajmującego o problemie. Warto zrobić to w sposób formalny, np. mailowo lub pisemnie, aby mieć dowód zgłoszenia. Wynajmujący ma wówczas obowiązek jak najszybciej naprawić usterkę, aby przywrócić odpowiednie warunki w mieszkaniu.
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, wynajmujący musi utrzymywać mieszkanie w stanie umożliwiającym jego normalne użytkowanie. Jeśli tego nie robi, najemca ma prawo podjąć działania, które mają na celu zabezpieczenie jego komfortu i zdrowia. Brak ogrzewania w wynajmowanym mieszkaniu jest zatem przykładem niewywiązywania się właściciela z jego obowiązków.
Co, gdy w wynajmowanym mieszkaniu jest zimno?
Wiemy już, jaką temperaturę powinien zapewnić wynajmujący. Co jednak zrobić, gdy jej osiągnięcie nie jest możliwe? W takiej sytuacji najemca ma prawo podjąć konkretne kroki. Jest to w szczególności:
- Zgłoszenie problemu – najemca powinien najpierw zgłosić wynajmującemu, że ogrzewanie mieszkania na wynajem nie spełnia swojej funkcji w sposób prawidłowy. Warto to zrobić na piśmie, aby w razie potrzeby mieć dokumentację sprawy.
- Obniżenie czynszu – jeśli problem nie zostanie rozwiązany, najemca może wystąpić o czasowe obniżenie czynszu, argumentując, że brak ogrzewania w wynajmowanym lokalu obniża standard mieszkania.
- Odszkodowanie – w sytuacji, gdy niskie temperatury w mieszkaniu doprowadziły do uszkodzenia mienia, np. rozwoju pleśni na ścianach, deformacji podłóg (szczególnie w przypadku drewnianych parkietów lub paneli) czy awarii sprzętu elektronicznego, najemca ma prawo domagać się od wynajmującego odszkodowania.
- Zwrot kosztów leczenia – jeżeli zimno w mieszkaniu spowodowało problemy zdrowotne, najemca może domagać się zwrotu kosztów leczenia, a nawet rekompensaty za utracone zarobki.
Relacja między wynajmem mieszkania a ogrzewaniem jest zatem złożona. Warto pamiętać, że brak możliwości zapewnienia odpowiedniej temperatury to nie tylko dyskomfort, ale także poważne zagrożenie dla zdrowia i stanu technicznego mieszkania. Niskie temperatury sprzyjają rozwojowi chorób układu oddechowego (przeziębienia, zapalenie oskrzeli czy astmy), pleśni oraz zamarzaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Wynajem mieszkania a zwrot za ogrzewanie
Rozliczenia związane z ogrzewaniem powinny być jasno określone w umowie najmu. W przypadku centralnego ogrzewania, gdzie koszty są rozliczane na podstawie zużycia lub zaliczek, nadpłata za ogrzewanie może być zwrócona najemcy. Wynajmujący i najemca mogą ustalić w umowie, jak będą rozliczane tego typu koszty.
Jeżeli w wyniku problemów z ogrzewaniem najemca ponosi dodatkowe koszty, np. na dogrzewanie mieszkania urządzeniami elektrycznymi, ma prawo domagać się zwrotu tych wydatków od wynajmującego. Wymagane będzie tu udokumentowanie wydatków konkretnymi rachunkami.
Aby uniknąć ryzyka, że najemca zdecyduje się na drogi w użytkowaniu system, warto wyposażyć dom w energooszczędne grzejniki elektryczne konwektorowe.
Jakie ogrzewanie w mieszkaniu na wynajem?
Koszty związane z ogrzewaniem mieszkania inwestycyjnego należą do jednych z najwyższych rocznych wydatków związanych z jego eksploatacją – zwłaszcza jeśli mówimy o starym budownictwie. Wysokie pomieszczenia, niska izolacja termiczna i ogrzewanie gazowe. To prosty przepis na wysoki rachunek w okresie grzewczym.
Na szczęście jest alternatywa. Są nią grzejniki NOGEN. Dlaczego warto po nie sięgnąć, urządzając mieszkanie na wynajem?
System NOGEN opiera się na maksymalnym wykorzystywaniu pobieranej energii elektrycznej. W zoptymalizowany sposób przetwarzana jest ona na energię cieplną. Co ważne, nasza technologia jest dużo bardziej wydajna, niż rozwiązania stosowane w tradycyjnych grzejnikach elektrycznych.
Pozwala to wyraźnie ograniczyć koszty eksploatacyjne. Te nie są zawyżone przez dodatkowe wydatki związane np. z koniecznością wykonywania przeglądów instalacji – taki obowiązek dotyczy na przykład instalacji gazowych oraz elektrycznych.
Zobacz także: jaki wybrać grzejnik do mieszkania?
Prosty jest również sam montaż systemu. Grzejniki montowane są na ścianach za pomocą zwykłych uchwytów oraz kołków rozporowych. Istotne jest jednak ich rozmieszczenie. Dzięki odpowiedniemu rozłożeniu grzejników w mieszkaniu możliwe jest osiągnięcie wysokiej efektywności grzewczej.
Ogrzewanie energooszczędne NOGEN dla mieszkań inwestycyjnych
Tańsze ogrzewanie mieszkania na wynajem to wymierne korzyści dla właściciela nieruchomości. Wykorzystując energooszczędny system, podnosi konkurencyjność swojej oferty, a jednocześnie osiąga większy zyski z wynajmu. Dodatkowo grzejniki NOGEN wyposażone są w specjalny licznik. Dzięki niemu właściciel jest w stanie łatwo sprawdzić, ile energii zużyli jego najemcy. Ułatwia to kwestie rozliczania mediów, z czym boryka się wielu inwestorów. O rosnącej popularności tego rozwiązania świadczy fakt, że w 2021 roku nasza firma zrealizowała kilka dużych zamówień, właśnie pod mieszkania inwestycyjne.
Sprawdź już teraz, nowoczesne grzejniki do mieszkań NOGEN.