Ogrzewanie konwekcyjne – rodzaje, zalety, wady, koszty. Co warto wiedzieć? Czy to dobre rozwiązanie?

Ogrzewanie konwekcyjne z roku na rok zyskuje na popularności w polskich domach i mieszkaniach. I nie ma się co dziwić – w końcu nie ma sobie równych pod względem wydajności. Jednak nie tylko efektywność można zaliczyć do jego zalet. Grzejniki wykorzystujące zjawisko konwekcji są także tanie w zakupie, instalacji oraz eksploatacji. A do tego ekologiczne! Co to jest ogrzewanie konwekcyjne i jakie ma korzyści? Podpowiadamy.

Co to jest ogrzewanie konwekcyjne?

Ogrzewanie konwekcyjne zachodzi w wyniku konwekcji. Pod tym określeniem kryje się zjawisko ruchu cząsteczek powietrza spowodowanego różnicą temperatur. W jego wyniku zimne powietrze dociera od dołu do urządzenia grzewczego, zostaje przez nie ogrzane, a następnie przez specjalne otwory wędruje ku górze, zapewniając komfort cieplny w pomieszczeniu.

Przeczytaj też: Konwekcja – co to jest za zjawisko i dlaczego znajduje zastosowanie w grzejnikach konwektorowych?

Ogrzewanie konwekcyjne – wady i zalety

Ogrzewanie elektryczne konwekcyjne, jak zresztą każde rozwiązanie grzewcze, ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie można jednak zaprzeczyć, że zdecydowanie wyróżnia się na tle dostępnych na rynku alternatyw. Przemawiają za tym takie cechy jak:

1. Efektywne nagrzewanie

Ogrzewanie konwekcyjne równomiernie dostarcza ciepło do każdego zakamarka pomieszczenia. Zapewnia więc dużo większy komfort cieplny niż choćby urządzenia opierające swoje działanie na zjawisku promieniowania. Jego niewątpliwy atut to także szybkość reagowania. Ogrzewanie elektryczne konwekcyjne jest w stanie osiągnąć pożądaną temperaturę niemal od razu, podczas gdy innym zajmuje to nawet kilka godzin.

2. Atrakcyjna cena

Ile kosztuje ogrzewanie konwekcyjne? Zakup grzejnika opierającego swoje działanie na zjawisku konwekcji nie wymaga ponoszenia dużych nakładów finansowych. W zależności od preferowanej mocy wystarczy wydać od 2,5 do 3 tys. zł, aby zaopatrzyć się w jedno urządzenie firmy NOGEN. To dużo mniej niż trzeba by było przeznaczyć na instalację gazową czy węglową.

3. Łatwy montaż

Ogrzewanie konwekcyjne domu nie należy do rozwiązań, które wymagają skomplikowanej instalacji. W przypadku urządzeń NOGEN cały proces można przeprowadzić samemu, korzystając z prostej instrukcji dołączonej do opakowania. Tymczasem montaż instalacji gazowej wymaga poprowadzenia odpowiedniego przyłącza, a węglowej dysponowania osobnym pomieszczeniem na piec. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, co jest wygodniejsze.

Przeczytaj też: Przeniesienie grzejnika? A może montaż grzejnika NOGEN?

4. Niski koszt instalacji

Łatwość instalacji to nie jedyna zaleta, jaką posiada ogrzewanie konwekcyjne. Koszty montażu również należy wskazać jako jego niewątpliwą korzyść. Brak konieczności zatrudniania fachowców czy wykonywania skomplikowanych prac w strukturze budynku pozwala bowiem sporo zaoszczędzić. Można by wręcz rzecz, że montaż (jeśli chodzi o grzejniki do mieszkania i domu NOGEN) jest całkowicie bezkosztowy. Dla porównania instalacja przyłącza gazowego czy pieca węglowego wiąże się dużo większymi wydatkami.

5. Ekologia

Ogrzewanie elektryczne konwekcyjne wykorzystuje energię elektryczną, która uchodzi za w pełni ekologiczne źródło ciepła. Podczas pracy nie wytwarza także żadnych spalin, gazów, czy odpadów stałych, mogących negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza mając świadomość szkodliwości takich surowców jak węgiel kopalny czy ekogroszek.

Przeczytaj też: Ekogroszek a ogrzewanie elektryczne NOGEN. To się opłaca!

Ile kosztuje ogrzewanie konwekcyjne?

Ogrzewanie konwekcyjne grzejnikami NOGEN wypada bardzo korzystnie jeśli chodzi o koszty. Wszystko dzięki innowacyjnej technologii maksymalnego przetwarzania pobieranej energii na energię cieplną, w którą zostały wyposażone te urządzenia. W wyniku jej zastosowania ich wydajność jest nawet trzykrotnie wyższa od dostępnych na rynku alternatyw.

Po lekturze powyższego artykułu na pewno wiesz już, na czym polega ogrzewanie konwekcyjne. Wady i zalety tego rozwiązania także miałeś okazję poznać, ale jak na pewno zdążyłeś zauważyć, tych pierwszych po prostu… nie ma. Zazwyczaj słabą stroną ogrzewania konwekcyjnego są bardzo wysokie koszty eksploatacji, jednak w przypadku urządzeń NOGEN nie można o nich mówić. Wręcz przeciwnie – nasze grzejniki elektryczne konwektorowe pozwalają wygenerować znaczne oszczędności! Przekonaj się o tym sam!

Przeczytaj też: Ile kosztuje ogrzewanie energooszczędnymi grzejnikami elektrycznymi NOGEN?