Ogrzewanie hybrydowe – co to jest, na czym polega i jakie ma zalety?

Ogrzewanie hybrydowe w dobie kryzysu ekonomicznego i wzrastających cen energii jest wyjątkowo atrakcyjne dla wielu ludzi. Hybrydowe ogrzewanie domu pozwala obniżyć koszty m.in. podgrzewania wody użytkowej. Co najciekawsze, najnowsze hybrydowe systemy ogrzewania same decydują, które źródła ciepła najlepiej wykorzystywać w danym momencie. Pozwala to maksymalnie zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domu. Sprawdź, czym dokładnie jest ogrzewanie hybrydowe i jakie może przynieść korzyści.

Co to jest ogrzewanie hybrydowe?

Za hybrydowe ogrzewanie domu można uznać takie, które wykorzystuje co najmniej dwa różne źródła energii. A więc w skrócie, co to jest ogrzewanie hybrydowe? To ogrzewanie, które korzysta przynajmniej np. z dwóch rodzajów paliw lub energii elektrycznej. Hybrydowe systemy ogrzewania dają możliwość łączenia ze sobą różnych urządzeń (pomp ciepła, kotłów grzewczych czy paneli fotowoltaicznych). Spójność systemów polega w przypadku ogrzewania hybrydowego na współdziałaniu i wspólnym, zautomatyzowanym sterowaniu kilkoma różnymi źródłami ciepła. O ogrzewaniu hybrydowym mówi się ostatnio coraz częściej, co nie jest niczym dziwnym w dobie inflacji i napiętej sytuacji na rynku paliw. Z pewnością warto więc zainteresować się tematem i rozważyć czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla Twojego gospodarstwa domowego.

Na czym polega działanie systemu ogrzewania hybrydowego?

Działanie ogrzewania hybrydowego w skrócie polega na tym, aby możliwie jak największy udział w wytwarzaniu energii miały urządzenia, które są po prostu tańsze w utrzymaniu. Jest to innowacja, która uzupełnia konwencjonalny system grzewczy, z którego korzystasz o jakieś nowe źródło. Hybrydowe ogrzewanie domu często stosuje się w nowym budownictwie, ale także coraz częściej zaczyna pojawiać się ono w modernizowanych budynkach. W takim wypadku oprócz istniejącego już w takim budownictwie kotła (np. na węgiel czy gaz ziemny), system grzewczy może objąć dodatkowo źródło ciepła, które korzysta z energii odnawialnej.

ogrzewanie hybrydowe

Ogrzewanie hybrydowe – koszt

W 2023 r. najtańszą metodą na ogrzanie domu według wyliczeń są pompy ciepła. Wiele osób stawia też na połączenie grzejników i fotowoltaiki. To dzisiaj dość popularny przykład na praktyczne ogrzewanie hybrydowe. Najdroższą opcją pozostają piece elektryczne czy też piece na olej opałowy. Aby móc cieszyć się realnymi korzyściami finansowymi, które wynikają z eksploatacji tańszego urządzenia, najlepiej jest wprowadzać dodatkowe rozwiązania w budynkach modernizowanych, w których już występowało inne „tradycyjne” źródło grzewcze. Jeśli masz do zagospodarowania nowy obiekt, to musisz liczyć się faktem, że zyski, które będą wynikać z tańszej eksploatacji, mogą nie zbilansować wysokiego nakładu inwestycyjnego, który poniosłeś, aby wprowadzić ogrzewanie hybrydowe. Koszt ma tu więc kluczowe znaczenie i warto sobie w tym miejscu zadać pytanie o ekonomiczny sens każdej inwestycji.

Ogrzewanie hybrydowe: grzejniki i fotowoltaika

Zamiast pompy ciepła czy ogrzewania podłogowego wiele osób decyduje się dziś na ogrzewanie elektryczne hybrydowe (grzejniki + fotowoltaika), ponieważ takie rozwiązanie nie wymaga skomplikowanego montażu i ingerowania w strukturę budynku. Jeśli tylko wybierzesz inteligentny grzejnik, który jest wyposażony w nowoczesną technologię, to ogrzewanie hybrydowe (grzejniki i fotowoltaika) będzie naprawdę opłacalne. Przykładem grzejnika, który pozwoli zoptymalizować comiesięczne rachunki za ogrzewanie domu, z pewnością jest grzejnik konwektorowy elektryczny. Charakteryzuje go wysoka energooszczędność, pozwala on też dopasować temperaturę do warunków panujących w pomieszczeniu. Doskonale współpracuje on z panelami fotowoltaicznymi, co sprawia fotowoltaika i NOGEN będzie idealne połączeniem, które pozwoli Ci ogrzewać Twój dom niemal bezkosztowo. Jeśli chcesz zastosować rozwiązania NOGEN u siebie – skontaktuj się z nami. A żeby lepiej zapoznać się z tym sposobem na hybrydowe ogrzewanie domu, zajrzyj do wpisu: Fotowoltaika a ogrzewanie. Czym ogrzewać dom?