Ogrzewanie dużych powierzchni – jakie są rozwiązania?
Ogrzewanie dużych powierzchni bez wątpienia stanowi ogromne wyzwanie. Wymaga bowiem zastosowania rozwiązań, które będą nowoczesne, wydajne i tanie. Jak dostarczyć ciepło do magazynu czy wielkopowierzchniowej hali? Przedstawiamy przegląd rozwiązań dostępnych na rynku.
Na co zwrócić uwagę, planując ogrzewanie dużych powierzchni?
Utrzymanie stałego poziomu temperatury w pomieszczeniu oraz jego nagrzanie to najtrudniejsze aspekty, z którymi wiąże się ogrzewanie dużych powierzchni. Aby nie przepłacić za pozyskiwanie ciepła, należy starannie przemyśleć wybór odpowiedniej instalacji. Urządzenie właściwie dopasowane do potrzeb miejsca przełoży się na wysoki komfort i umożliwi wygenerowanie znacznych oszczędności w dłuższej perspektywie użytkowania. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednia izolacja. Ogrzewanie dużej hali czy magazynu straci do efektywności, jeśli w pomieszczeniu będzie dochodziło do znacznych strat ciepła. Warto zainstalować więc kurtyny powietrzne przy wejściu, co pozwoli uniknąć wyziębiania powierzchni podczas otwierania drzwi.
Ogrzewanie dużych powierzchni – przegląd dostępnych rozwiązań
Ogrzewanie dużej sali da się zrealizować za pomocą różnego rodzaju systemów grzewczych. Zasadniczo różnią się one od siebie nośnikiem ciepła oraz sposobem rozprowadzania ciepła. Wybierając optymalne rozwiązanie, trzeba jednak mieć świadomość tego, że pomieszczenia wielkopowierzchniowe mają inne wymagania wobec systemów grzewczych, które wynikają z pełnionych przez nie funkcji. Gdzie najlepiej sprawdzi się ogrzewanie elektryczne, a gdzie powietrzne lub gazowe?
1. Ogrzewanie powietrzne
Dotyczy najczęściej hal handlowych i produkcyjnych stale zajmowanych przez ludzi. Jego działanie opiera się na nawiewie powietrza, które równomiernie roznosi się po całym budynku i podnosi temperaturę do poziomu nawet 20°C. Za sprawą elementów dalekiego zasięgu ciepło szybko dociera do każdego zakamarka powierzchni i miesza się z powietrzem już będącym w pomieszczeniu. W tym celu korzysta się z urządzeń grzewczo-wentylacyjnych nazywanych nagrzewicami.
2. Ogrzewanie gazowe
Promienniki zasilane gazem są kolejnym sposobem na ogrzewanie dużych powierzchni. Ich praca polega na dostarczeniu promieniowania cieplnego z rdzenia, czyli wcześniej nagrzanej części promiennika do elementu poddanemu nagrzewaniu, np. produktu lub podłogi. W przypadku tej metody nie dochodzi do ogrzewania powietrza.
3. Ogrzewanie elektryczne
Ogrzewanie elektryczne dużych powierzchni wykorzystuje nagrzewnice powietrza oraz promienniki na podczerwień. Te drugie zazwyczaj znajdują zastosowanie w ogrzewaniu strefowym bądź halach o dużej wysokości. Trzeba jednak wiedzieć, że w budynkach o sporej kubaturze z reguły nie ma konieczności dostarczania ciepła do całego pomieszczenia, wystarczy skoncentrować się na miejscach, w których przebywają ludzie. Promienniki podczerwieni pozwalają na tanie ogrzewanie dużych powierzchni – dzięki nim można obniżyć wydatki na energię elektryczną o około 50%.
4. Ogrzewania konwekcyjne
Ogrzewanie konwekcyjne świetnie sprawdza się w długich i niewysokich pomieszczaniach, np. tunelach, ale już niekoniecznie w bardzo wysokich budynkach. Jego zasada działania opiera się na ruchu ogrzanych mas powietrza, czyli konwekcji. Urządzanie pobiera powietrze, gdy są jeszcze zimne, a następnie podgrzewa i oddaje na zewnątrz. Więcej o samym zjawisku konwekcji można przeczytać w jednym z naszych artykułów.
Grzejniki NOGEN – tanie ogrzewanie dużych powierzchni
Tradycyjne grzejniki konwektorowe nie są w stanie sprostać wymaganiom dużych budynków. Ale nie dotyczy to urządzeń NOGEN, które są nawet trzykrotnie bardziej wydajne od alternatywnych rozwiązań dostępnych na rynku. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii mogą maksymalnie wykorzystywać pobierane ciepło przy jednoczesnym niskim poborze energii elektrycznej. Ich największa wersja o mocy 2000 W świetnie sprawdzi się do jako ogrzewanie lokali usługowych o powierzchni do 40 m2/100 m3.
Szukasz sposobu na tanie ogrzewanie dużych powierzchni? Zapoznaj się z parametrami grzejników konwektorowych NOGEN – być może są tym, czego potrzebujesz!