Ogrzewanie domu jednorodzinnego – co się najbardziej opłaca? Przegląd dostępnych rozwiązań

Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie domu jednorodzinnego jest wyzwaniem. Zwłaszcza w ostatnich czasach, kiedy koszty dostarczenia ciepła rosną jak szalone. Chcąc zaoszczędzić, warto dokładnie przeanalizować dostępne rodzaje ogrzewania domu jednorodzinnego i wybrać te, które opłacają się najbardziej. Podłogówka czy grzejniki elektryczne? A może kocioł lub przyłącze gazowe? Czym najtaniej ogrzewać dom jednorodzinny?

Rodzaje ogrzewania domu jednorodzinnego

Ogrzewanie domu jednorodzinnego jest dostępne w wielu rodzajach. Na wstępie warto zaznaczyć, że nie sposób wybrać jeden, który będzie odpowiadać każdemu. Poszczególni ludzie mają różne potrzeby w zakresie dostarczania ciepła. Jedni będą zadowoleni z zainstalowania ogrzewania podłogowego w całym budynku, natomiast w przypadku innych lepiej sprawdzi się ogrzewanie domu jednorodzinnego w postaci grzejników.

Na szczęście istnieje mnóstwo ciekawych rozwiązań. Biorąc pod uwagę swoje preferencje, można bez problemu znaleźć odpowiednie ogrzewanie domu jednorodzinnego. Co wybrać?

Do najpopularniejszych obecnie rodzajów instalacji grzewczych należą:

  • ogrzewanie gazowe w domu jednorodzinnym – z wykorzystaniem kotłów zwykłych lub kondensacyjnych;
  • pompy ciepła – gruntowe, wodne, powietrzne lub powietrzno-wodne;
  • instalacje grzewcze na paliwa stałe (węgiel, pellet, lub drewno);
  • ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego – konwekcyjne lub akumulacyjne, podłogowe, kotły elektryczne;
  • ogrzewanie hybrydowe – będące połączeniem dwóch rodzajów instalacji (na przykład grzejników i fotowoltaiki).

Jakie jest najtańsze ogrzewanie domu jednorodzinnego?

Trudno wybrać najtańsze ogrzewanie domu jednorodzinnego, ponieważ jest to złożone zagadnienie. Rozpatrując je, należy wziąć pod uwagę koszty wstępne, do których można zaliczyć zakup poszczególnych elementów instalacji grzewczej oraz montaż, a także koszty eksploatacyjne, związane z użytkowaniem systemu grzewczego. Przykładowo ogrzewanie gazowe w domu jednorodzinnym, choć uchodzi za dość tanie, wymaga poniesienia dużych nakładów inwestycyjnych, co w ogólnym rozrachunku nie przemawia na jego korzyść. Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku instalacji węglowych, które dodatkowo nie są ekologiczne. Tymczasem warto uwzględniać wpływ systemu grzewczego na środowisko podczas wybierania ogrzewania do domu jednorodzinnego.

rodzaje ogrzewania domu jednorodzinnego

Czym najbardziej opłaca się ogrzewać dom?

Za tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego uważa się obecnie pompę ciepła. Mimo że jej zakup i montaż są dość drogie, koszty inwestycji zwracają się bardzo szybko. W dodatku w odróżnieniu od instalacji gazowych czy kotłów węglowych jest przyjazna środowisku. Wygenerowanie sporych oszczędności umożliwiają także nowoczesne systemy hybrydowe, np. połączenie grzejników oraz fotowoltaiki. O tym, czy opłaca się zainwestować w to rozwiązanie, pisaliśmy w artykule „Ogrzewanie hybrydowe – co to jest, na czym polega i jakie ma zalety?”.

Wiele wątpliwości budzi natomiast ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego. Prąd drożeje coraz bardziej, co sprawia, że wiele osób wysuwa wniosek, że nie opłaca się z niego korzystać. Tymczasem niekoniecznie musi tak być. W przypadku systemów grzewczych na prąd (grzejniki, ogrzewanie podłogowe, kotły elektryczne) wiele zależy od wykorzystanej technologii. Nowoczesne rozwiązania są w stanie wygenerować znaczne oszczędności.

Sprawdź także, jak oszczędzać prąd – sposoby na oszczędzanie energii w domu.

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego – podstaw na grzejniki NOGEN

Ogrzewanie elektryczne do domu jednorodzinnego niejedno ma imię. Choć przyjęło się, że grzejniki są rozwiązaniem drogim (nie tyle w zakupie, ile w eksploatacji), obecnie na rynku można znaleźć urządzenia, w niczym nieprzypominające tych dostępnych w sklepach jeszcze parę lat temu. Wystarczy spojrzeć na konwektory elektryczne NOGEN, które dzięki nowoczesnej technologii, automatycznej optymalizacji temperatury i licznikowi zużycia energii w wyraźny sposób zmniejszają koszty ogrzewania gospodarstwa domowego.

Nasze urządzenia są dostępne w modelach o różnej mocy, dlatego mogą posłużyć nawet jako centralne ogrzewanie w domu jednorodzinnym. Sprawdź zakładkę „domy i domki letniskowe”, aby zobaczyć przykładową kalkulację ich wykorzystania na dużym metrażu.