Ile zapłacisz za ogrzewanie różnymi typami grzejników? Konwektorowy, olejowy, czy na podczerwień. Co opłaca się bardziej?

Wydatki na ogrzewanie mieszkania są jedną z najwyższych pozycji w rocznych kosztach związanych z jego eksploatacją. Ich wysokość zależy nie tylko od zaawansowania izolacji budynku, ale i zastosowanego źródła ciepła. Jeszcze do niedawna powszechnie uważano, że ogrzewanie elektryczne jest jednym z najdroższych. Rozwój nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa zmienił to zapatrywanie. Urządzenia konwektorowe, olejowe, a może grzejnik na podczerwień? Koszty są różne, dlatego warto poddać je analizie.

Grzejnik olejowy – koszty to nie wszystko

Czy opłaca się kupić grzejnik olejowy? Z pewnością nie jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, co postaramy się wykazać za chwilę. To urządzenie, podobnie jak grzejniki elektryczne oraz działające w technologii podczerwieni, działa wykorzystując prąd. Żeby nagrzać dane pomieszczenie, nie skupia się na konkretnych elementach wnętrza, ale ogrzewa powietrze. Z tego względu najlepiej sprawdza się w pokojach, składzikach czy pracowniach odgrodzonych drzwiami. Do najważniejszych cech urządzeń olejowych należą:

  • bezpieczeństwo użytkowania,
  • cicha praca,
  • stopniowe ogrzewanie, mogące trwać nawet kilka godzin.

Czy warto kupić grzejnik olejowy? Koszty podpowiadają, że są na rynku lepsze rozwiązania.

Grzejnik olejowy – koszt eksploatacji wynika z zastosowanej technologii

Jakie wydatki generuje grzejnik olejowy? Koszty utrzymania wiążą się tylko ze zużytą energią elektryczną. To właśnie ona zasila elementy grzejne wypełnione olejem. Warto pamiętać, że surowiec znajdujący się we wnętrzu urządzenia nigdy się nie spala i nie wymaga wymiany. Dobrze utrzymuje ciepło, dlatego po podgrzaniu nie dochodzi do natychmiastowego ochłodzenia powierzchni grzejnika. Rekompensuje to w jakimś stopniu stosunkowo długi czas dochodzenia do pełnej sprawności. Jaką sumę należy przeznaczyć na zakup grzejnika olejowego? Koszt urządzenia wynosi od kilkuset do nawet 1500 złotych (w zależności od marki, mocy, designu). Takie urządzenie pozwoli nam ogrzać jedno pomieszczenie. Maksymalna moc znamionowa elementu grzejnego powinna odpowiadać wielkości konwencjonalnych elektrycznych kaloryferów do pomieszczeń.

Grzejnik na podczerwień – koszty zakupu będą wyższe

Ile kosztuje ogrzewanie grzejnikami na podczerwień? Tu kwestia nie jest taka prosta. Warto zdać sobie sprawę, że tego typu urządzenia działają punktowo. Zapewniają natychmiastowe ciepło, jednakże tylko w wybranym miejscu. Ciepło przyjmuje tu postać ukierunkowanej fali. Z tego względu produkty są najczęściej wykorzystywane do ogrzewania:

  • wybranych stref hal produkcyjnych,
  • namiotów i scen plenerowych,
  • ogródków gastronomicznych,
  • obiektów kultu i sakralnych,
  • warsztatów samochodowych.

Czy jest sens wykorzystywać w pokoju grzejnik na podczerwień? Koszty eksploatacyjne są tu nieznacznie wyższe od urządzeń olejowych, a jednocześnie inwestycja wymaga zaangażowania większej ilości kapitału na start. Dlaczego? Jeśli zależy nam na komfortowym ogrzaniu dużego pokoju, powinniśmy kupić nie jeden grzejnik większej mocy, ale 3 lub 4 mniejsze urządzenia. Wtedy fale ciepła będą rozchodzić się po całej powierzchni, sprawiając że spędzane chwile będą przyjemne. Wydatek na jeden grzejnik o mocy 700W to około 1400 złotych.

Grzejnik konwektorowy – najlepsza alternatywa

Grzejniki elektryczne konwektorowe ogrzewają powietrze, nie zaś konkretne punkty. Ta zaleta sprawia, że przy odpowiednim doborze mocy, zaspokajają potrzeby nawet największych pomieszczeń. Sprawdzą się zarówno jako jedyne źródło ciepła, jak i w formie wspomagającej. Ich działanie jest natychmiastowe, a koszty eksploatacji najniższe. Zakup urządzenia o mocy 2000W, które idealnie ogrzeje salon o powierzchni 20 m2 to koszt rzędu 3000 złotych.

ogrzewanie biura

Grzejnik olejowy, na podczerwień i konwektorowy – koszty

Ile prądu zużywa grzejnik na podczerwień? Czy ogrzewanie na podczerwień jest drogie? Czy opłaca się kupić grzejnik olejowy? A może najniższe są koszty ogrzewania grzejnikiem elektrycznym? Odpowiedź na powyższe pytania może być tylko jedna – biorąc pod uwagę sumę kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, najlepszym rozwiązaniem jest zakup grzejnika elektrycznego NOGEN. W naszej analizie wzięliśmy pod uwagę pomieszczenie o wielkości 20 m2 ulokowane w budynku o średniej izolacyjności cieplnej. Przyjęto cenę prądu 0,77 zł/kWh.

  • Grzejnik olejowy – koszty ogrzewania w miesiącu zimowym to około 190 złotych (urządzenie pracuje przeciętnie 4 godziny dziennie). Wydatek inwestycyjny to około 1600 złotych.
  • Grzejniki na podczerwień – koszty ogrzewania w miesiącu zimowym to około 160 złotych (urządzenia pracują przeciętnie 3,5 godzin dziennie, z uwagi na natychmiastowe efekty). Wydatek inwestycyjny to około 4200 złotych.
  • Grzejniki konwektorowe NOGEN – koszty ogrzewania w miesiącu zimowym to około 155 złotych (oszczędności wynikają z zastosowania tylko jednego urządzenia). Wydatek inwestycyjny to około 3000 złotych.

Koszty ogrzewania prądem można także obniżyć, dzięki zastosowaniu kilku prostych trików. Szerzej piszemy o tym w artykule 6 sposobów na to, jak zmniejszyć koszt ogrzewania w domu i mieszkaniu.