Jaki wybrać grzejnik do sypialni? Komfort cieplny i dekoracja

Fundamentem dobrego samopoczucia człowieka jest godzenie sfery zawodowej i prywatnej. Chodzi nie tylko o wyraźne oddzielenie obu dziedzin życia, ale także o miejsce na odpowiedni wypoczynek, w tym sen. Tu istotną rolę odgrywa sypialnia. Stanowi ona naturalną oazę, do której chcemy się udawać po trudnym i emocjonującym dniu. Sypialnia powinna być bezpieczna i przytulna. Z tego powodu bardzo ważne jest zapewnienie niezawodnego źródła ciepła. Dlaczego warto postawić na grzejnik dekoracyjny do sypialni?

Jakie ogrzewanie w sypialni?

Każdy przyzwyczajony jest to innych warunków cieplnych. Jedni świetnie czują się przy 20 stopniach Celsjusza, inni potrzebują odmiennego mikroklimatu. Łączy nas jednak skłonność do komfortowego zasypiania przy niższych temperaturach. Badania wskazują, że udawanie się na nocny spoczynek powinno odbywać się przy 18 stopniach Celsjusza. Wyższa temperatura utrudnia wydzielanie przez organizm melatoniny, substancji odpowiedzialnej za regulację rytmu snu i czuwania. Czy to oznacza, że w pomieszczeniu powinno być zawsze zimno? Niekoniecznie. Wieczorne czytanie w łóżku, oglądanie filmu na telewizorze czy prasowanie, przyjemnie jest wykonywać w cieple. Z tego powodu niezbędne jest ogrzewanie, które spełnia następujące warunki:

  • można je ustawić na wybraną temperaturę;
  • utrzymuje odpowiedni poziom czystości powietrza;
  • szybko się nagrzewa;
  • oferuje różny poziom mocy, w zależności od powierzchni użytkowej;
  • pełni funkcję dekoracyjną.

Czy grzejnik do sypialni sprawdzi się w tej roli?

Jaki grzejnik do sypialni?

Porównując różne typy ogrzewania, trudno znaleźć takie, które charakteryzowałoby się wszystkimi wymienionymi cechami. Montaż tak zwanej ‘podłogówki’ wiąże się z powolnymi zmianami temperatury. Podobną wadę posiadają piecyki olejowe. Instalacja folii na podczerwień wymaga demontażu podłogi i dostosowania infrastruktury. Elektryczny grzejnik do sypialni z wkładem ceramicznym pobiera znaczne ilości prądu i oddaje ciepło na długo po odłączeniu od zasilania. Zatem jakie ogrzewanie w sypialni zapewni komfort i bezpieczeństwo?

Grzejnik – sypialnia z urządzeniem konwektorowym

Grzejnik do mieszkania NOGEN ma tę zaletę, że można sterować jego temperaturą w sposób elastyczny i natychmiastowy. To urządzenie energooszczędne, działające bezobsługowo, nie wymagające konserwacji. Produkt ma wbudowany licznik zużycia prądu, dzięki czemu rachunki eksploatacyjne mamy zawsze pod kontrolą. Co istotne, ma także niepowtarzalny design. Grzejnik dekoracyjny do sypialni będzie stanowił doskonałe uzupełnienie nowoczesnej stylistyki otoczenia. W ofercie znajdują się urządzenia w kolorze białym i grafitowym, które wkomponowują się w tło, a nie przytłoczą aranżacji. Na indywidualne zamówienie tworzone są także nadruki grafiki na obudowę grzejnika, o czym szerzej piszemy w artykule Designerskie grzejniki jako element wystroju wnętrz.

Grzejniki ozdobne do sypialni

Grzejniki ozdobne do sypialni – jak dobrać?

Decyzja o zakupie grzejnika do sypialni z pewnością przyniesie nam szereg korzyści. Jak jednak dobrać odpowiedni model? Należy posłużyć się prostym przelicznikiem. Jeśli produkt marki NOGEN ma być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu o typowej wysokości (do 2,7 metra), moc urządzenia trzeba skorelować z jego powierzchnią i poziomem izolacyjności. Przyjmuje się, że dla:

  • starego budownictwa i źle izolowanych pomieszczeń wskaźnik wynosi od 150 do 200 W/m2,
  • przeciętnie izolowanych pokoi wskaźnik wynosi od 100 do 150 W/m2,
  • nowoczesnych i pasywnych domów wskaźnik wynosi od 70 do 100 W/m2.

Jeśli zatem nasz grzejnik dekoracyjny do sypialni ma ogrzać pokój o powierzchni 12 m2 w domu z założoną 12-centymetrową wartą styropianu, należałoby zakupić urządzenie o mocy 1,5-1,8 kW. Z kolei, gdy dysponujemy pomieszczeniem o wielkości 18 m2, a obiekt wykonany jest według najnowszych standardów cieplnych, w zupełności wystarczy nam grzejnik o mocy 1,3-1,5 kW. W przypadku wątpliwości lub pytań zaleca się także kontakt bezpośredni z doradcami marki NOGEN.

Gdzie zamontować grzejnik w sypialni?

Grzejnik w sypialni najlepiej zamontować w miejscu, które generuje największe straty ciepła. Z tego względu najczęściej wybieranymi lokalizacjami jest bezpośrednie sąsiedztwo ścian zewnętrznych, okien i drzwi balkonowych. Bardzo ważne jest też pozostawienie wolnej przestrzeni wokół urządzenia, dzięki czemu ogrzane powietrze może swobodnie krążyć i docierać do każdego zakamarka. Urządzając nasze pomieszczenie, nie musimy martwić się o dostęp do zasilania. Grzejniki ozdobne do sypialni NOGEN wyposażono w długi przewód, który można podpiąć nawet pod gniazdo znajdujące się na drugim końcu pomieszczenia. Więcej porad na temat lokalizacji urządzeń i wkomponowania ich we wnętrze zawarliśmy w artykule Grzejnik do salonu – jak wybrać i dopasować do estetyki wnętrza?