Czy wydajność grzejników zależy od ich rodzaju? Rozwiewamy wątpliwości
Znajdują się Państwo w fazie projektowania domu? A może szukają pomysłu na dodatkowe źródło ogrzewania w sezonie zimowym? Nowoczesne urządzenia dają różne możliwości, dlatego ważna jest dokładna analiza ceny, technologii działania, a także wydajności grzejników. Co oznacza ostatni parametr? Jak obliczyć wydajność grzejnika? Dlaczego ma to tak duże znaczenie i jak zwiększyć wydajność grzejnika?
Jakie grzejniki są najbardziej wydajne?
Wydajność grzejników to wartość, która określa zdolność urządzenia do oddawania ciepła. Powinna ona pokrywać bieżące zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Dobór konkretnego typu urządzenia zależy w dużej mierze od potrzeb, właściwości przestrzeni użytkowej oraz zasobności portfela inwestora. Do wyboru są między innymi:
- grzejniki olejowe,
- grzejniki aluminiowe,
- grzejniki żeliwne,
- grzejniki konwektorowe.
Jak obliczyć wydajność grzejnika pracującego we wskazanych technologiach?
Grzejnik olejowy – wydajność i tempo pracy
Grzejniki olejowe mają swoich licznych zwolenników. Do ich największych zalet można zaliczyć:
- cichą pracę,
- mobilność,
- bezpieczeństwo użytkowania,
- brak powstawania kurzu.
Jednak w analizie ekonomicznej montażu urządzeń tego typu należy wziąć pod uwagę także wydajność grzejników. A ta nie jest optymalna, o czym przesądza długi czas na ogrzanie pomieszczenia. Jeśli zatem szukamy energooszczędnego sprzętu oferującego natychmiastowe efekty, należy rozważyć inne technologie.
Wydajność grzejników aluminiowych
Członowe grzejniki aluminiowe to urządzenia cechujące się małą masą, dużą przewodnością cieplną oraz niską pojemnością wodną. Dzięki ich członowej konstrukcji istnieje możliwość dobrania optymalnej ilości podzespołów i mocy grzejnika do konkretnej powierzchni. O dużej wydajności grzejników aluminiowych świadczy przede wszystkim mała bezwładność cieplna, która przekłada się na krótki czas nagrzewania i stygnięcia. To rozwiązanie nie jest jednak polecane w dynamicznym otoczeniu, gdyż aluminium jest silnie podatne na uszkodzenia mechaniczne. Nie zaleca się ich montażu z rurami miedzianymi z uwagi na możliwość wystąpienia korozji elektromechanicznej.
Wydajność grzejników żeliwnych
Grzejniki żeliwne są dzisiaj rzadko wykorzystywane w nowym budownictwie. Charakteryzują się one dużą pojemnością wodną, a co za tym idzie sporą bezwładnością cieplną. To zjawisko powoduje wolne nagrzewanie, ale jednocześnie powolne oddawanie ciepła. Wydajność grzejników żeliwnych jest najwyższa podczas współpracy z kotłami na paliwo stałe. Z uwagi na ich stosunkowo wysoką wagę oraz mało estetyczny wygląd, są mniej popularne niż pozostałe alternatywy.
Grzejnik konwektorowy – wydajność i design
Grzejniki elektryczne konwektorowe łączą w sobie zalety innych urządzeń grzewczych. Mają wyjątkowy design, są lekkie, nagrzewają się niemal natychmiastowo, można je także swobodnie regulować, o czym więcej piszemy w artykule Jak wyregulować grzejniki w mieszkaniu, żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu. Wysoka wydajność grzejników konwektorowych wiąże się głównie z szeroką dostępnością urządzeń różnej mocy. Dzięki temu możemy je adaptować do pojedynczych pomieszczeń i każdorazowo dopasować do kubatury.
Jak zwiększyć wydajność grzejnika?
Jak pokazały powyższe analizy, wydajność grzejników jest niejednolita. Dostępność urządzeń różnych mocy oraz ich odpowiednie dopasowanie do potrzeb, pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu domu nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Dodatkowo warto rozważyć użycie materiałów, które zwiększają możliwości do oszczędzania. Jak zwiększyć wydajność grzejnika?
- samoprzylepne uszczelki do okien – niwelują straty ciepła, ich użycie nie wymaga zaangażowania dużej ilości kapitału,
- folia odbijająca promieniowanie cieplne – dzięki nim wydajność cieplna grzejnika wzrasta o 5%,
- termostat – pozwala na ustawienie różnej temperatury w pomieszczeniach i optymalne dopasowanie mocy grzewczej (więcej na ten temat można przeczytać w artykule Termostat do grzejnika – jak działa i czemu warto go zamontować?),
- przegląd instalacji w okresie letnim połączony z regularną konserwacją systemu grzewczego,
- kompleksowa termoizolacja obiektu – ściany, dach, podłogi, stolarka okienna i drzwiowa,
- wymiana przestarzałych urządzeń na nowe, bardziej wydajne.
Grzejniki – wydajność cieplna
Na efektywność źródła ciepła wpływa jego wydajność oraz sposób użytkowania. Chcąc zapewnić sobie wysoki komfort ogrzewania domu, warto rozważyć zakup urządzeń działających w technologii konwektorowej. Nie generują one zanieczyszczeń, zapewniają szybkie efekty, można je dopasować do różnych pomieszczeń. Dobrym pomysłem jest także zwiększenie wydajności grzejnika, poprzez użycie dodatkowych akcesoriów takich jak: uszczelki do okien, folii odbijających promieniowanie cieplne czy termostatów. Jeśli są Państwo zainteresowani nowoczesnym i tanim ogrzewaniem domu lub mieszkania, zapraszamy do Sklepu NOGEN! Nasi konsultanci chętnie podpowiedzą, jak zwiększyć wydajność grzejnika.