Jak wyregulować grzejniki w mieszkaniu, żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Temperatura urządzeń grzewczych i ich umiejscowienie ma zasadniczy wpływ na ilość pobieranego prądu, a także wysokość rachunków. W artykule podpowiemy więc, jak ustawić grzejniki w mieszkaniu, aby pracowały wydajnie, co przełoży się na oszczędność kosztów.

Jak ustawić grzejniki w mieszkaniu?

Gdy tylko przychodzi sezon grzewczy (zobacz artykuł „Sezon grzewczy w Polsce – kiedy się zaczyna?”), wiele osób zaczyna zastanawiać się, jak ustawić grzejniki w mieszkaniu. Ich motywacją jest przede wszystkim zapewnienie komfortu cieplnego. Ale nie tylko, ponieważ prawidłowe ustawienie grzejnika wpływa także na zmniejszenie kosztów. Dzięki niemu można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu, co ma szczególe znaczenie w czasach kryzysu energetycznego (przeczytaj tekst: „Czy jesienią czeka nas kryzys grzewczy?”).

Jak ustawić grzejniki? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Istnieje kilka rozwiązań, z których warto skorzystać. Na szczęście nie wymagają one zatrudniania fachowców. Wystarczy wykonać samodzielnie kilka prostych czynności, które pozwolą zoptymalizować pracę urządzeń grzewczych. Rezultat w postaci zmniejszenia poboru energii powinien być widoczny bardzo szybko.

Co zrobić żeby grzejnik lepiej grzał?

Aby grzejnik lepiej grzał, w pierwszej kolejności należy zadbać o jego prawidłowe ustawienie. Zarówno urządzenia olejowe, jak i konwektorowe, a nawet farelki muszą znajdować się w odpowiednim miejscu. W przeciwnym razie nie będą dobrze pełniły swojej funkcji.

Jak ustawić grzejniki w mieszkaniu? Najlepsza lokalizacja urządzenia grzewczego znajduje się pod oknem. Takie ustawienie grzejnika zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Zgodnie z zasadą konwekcji (przeczytaj artykuł: Konwekcja – co to jest za zjawisko i dlaczego znajduje zastosowanie w grzejnikach konwektorowych?) wytwarzane przez grzejnik ciepło kieruje się ku górze, miesza z zimnem docierającym z okna i równomiernie rozchodzi po pomieszczeniu.

Jaka minimalna temperatura na grzejniki?

Mogłoby się wydawać, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak ustawić grzejniki pod kątem temperatury. W końcu każdy człowiek inaczej odczuwa komfort cieplny. Jednak eksperci mówią co innego. Ich zdaniem optymalna temperatura w mieszkaniu powinna wynosić od 18 do 22°C. Jeśli jej wartość będzie niższa lub wyższa, może przyczynić się do wystąpienia wielu dolegliwości zdrowotnych. Wśród nich należy wymienić zmniejszenie wydajności, trudności z zasypianiem, obniżoną regenerację, a nawet choroby układu oddechowego.

Jak ustawić grzejniki w domu?

Nie każdy o tym wie, ale dla dobrego zdrowia i samopoczucia człowieka temperaturę powietrza należy dostosować do rodzaju pomieszczenia. Miejscem, w którym musi być najcieplej, jest oczywiście łazienka. Eksperci są zdania, że w przypadku pomieszczenia kąpielowego należy utrzymywać temperaturę 22°C. A jak ustawić grzejniki w salonie? Optymalna temperatura w pokoju dziennym powinna wynosić 20°C. Natomiast w kuchni nie trzeba się tak bardzo przejmować ogrzewaniem ze względu na wykonywanie codziennych czynności takich jak pieczenie czy gotowanie. Jaka minimalna temperatura na grzejniki będzie więc optymalna w tym pomieszczeniu? Około 18°C. Również w sypialni warto poprzestać na 18°C, ponieważ udowodniono, że zimne powietrze ułatwia zasypianie.

Jak ustawić grzejnik konwektorowy?

Odpowiedź na pytanie to pytanie nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Ustawienie grzejnika konwektorowego w niczym nie różni się od ustawienia każdego innego urządzenia grzewczego. Poziom temperatury należy dostosować do rodzaju ogrzewanego pomieszczenia, ale w ogólnym rozrachunku nie może być on mniejszy niż 18°C i większy niż 22°C.

Jak oszczędnie grzać kaloryferem?

Po lekturze powyższego tekstu na pewno wiesz już, jak ustawić grzejniki w domu, aby zapewnić sobie i domownikom komfort cieplny, a przy okazji zaoszczędzić. Musisz mieć jednak świadomość, że na zmniejszenie kosztów ogrzewania mają wpływ także inne czynniki – choćby sam dobór urządzenia grzewczego. Konwektorem, który nie ma sobie równych pod względem wydajności, jest grzejnik do mieszkania NOGEN. Dzięki niemu nie będziesz musiał dłużej zastanawiać się, jak oszczędnie grzać kaloryferem. Rachunki za prąd obniżą się same!