
Jak ograniczyć emisję smogu?
Zanieczyszczenie powietrza jest jedną z najważniejszych przyczyn postępowania negatywnych zmian klimatycznych na naszej planecie. Na szczęście, proces ten da się zatrzymać i może to zrobić każdy z nas. Oto kilka sposobów, jak ograniczyć smog.
Czym jest smog?
Smog jest dzisiaj globalnym problemem. Od lat borykają się z nim miasta i ośrodki przemysłowe na całym świecie – również, a może nawet przede wszystkim, dotyczy to także polskich miast. Na liście najbardziej zanieczyszczonym miejscowości w Europie przodują Nowy Sącz, Nowy Targ, Rybnik czy Pszczyna. Z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza radzić muszą sobie także większe ośrodki jak Poznań, Łódź, czy Kraków.
Z encyklopedycznego punktu widzenia, smog to zanieczyszczenie powietrza, które ogranicza widoczność. Termin ten używany jest od początku poprzedniego wieku. Po raz pierwszy użyto go do opisania mieszanki dymu i mgły, unoszących się ponad miejskim krajobrazem.
Przeczytaj w wolnej chwili: co to jest ślad węglowy i jak go zminimalizować?
Obecnie, najczęściej występującą formą smogu jest smog fotochemiczny. Powstaje on na skutek reakcji światła słonecznego z tlenkiem azotu i lotnymi związkami organicznymi (LZO). Tych w naszym otoczeniu nie brakuje. Tlenek azotu pochodzi ze spalin samochodowych, pieców węglowych i zakładów przemysłowych. LZO uwalniane są między innymi z benzyny, farb, rozpuszczalników oraz innych materiałów budowlanych.
Dlaczego należy ograniczyć smog?
Przez lata bagatelizowano negatywny wpływ smogu na nasze życie – uważany był co najwyżej za dokuczliwy. Dzisiaj wiadomo już, że jest on niezdrowy dla ludzi i zwierząt, a także może utrudniać rozwój wielu roślin. Stąd tak wiele inicjatyw oraz kampanii, które mają na celu ograniczenie smogu.
Wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza szczególnie groźny jest dla dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży. Mieszanka szkodliwych substancji może spowodować problemy z układem oddechowym, dysfunkcje układu krążenia, a nawet negatywnie wpływać na układ nerwowy. Smog jest odpowiedzialny także za całą listę chorób onkologicznych, problemy z rozwojem płodu i wyższy stopień umieralności.
Jest więc o co walczyć. Dowiedz się, jak ograniczyć smog.
Jak ograniczyć emisję smogu?
Walka ze smogiem nie jest prosta, ponieważ wymaga wprowadzenia poważnych zmian w regulacjach prawnych, powszechnego wykorzystywania nowych ekologicznych technologii oraz całkowitego odejścia od wykorzystania węgla w procesie produkcji energii. Na ich zaimplementowanie w społeczeństwie potrzeba czasu. Na szczęście wielkie zmiany zaczynają się od małych decyzji. Oto kilka wskazówek, jak możesz ograniczyć emisję smogu przez zmianę nawyków.
- Spacer lub rower zamiast samochodu – samochody, zwłaszcza te starszej generacji, to główni winowajcy złej kondycji powietrza w polskich miastach. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na ograniczenie emisji smogu jest więc ograniczenie korzystania z nich. Jeśli masz blisko do pracy, urządź sobie krótki spacer. Jeśli dalej, to wybierz rower lub hulajnogę. W dłuższej perspektywie pomyśl o wymianie swojego samochodu na ekologiczny model.
- Przestań palić w domu – nie oznacza to oczywiście, że masz całkowicie wyłączyć ogrzewanie. Chodzi o zmianę sposobu dostarczania ciepła przez rezygnację z ogrzewania węglem lub drewnem, na rzecz ogrzewania energią elektryczną. Tutaj z pomocą przychodzą nasze rozwiązania antysmogowe, czyli grzejniki NOGEN. Dostarczają one ciepło, korzystając właśnie z energii elektrycznej, między innymi tej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.
- Wymień żarówki na energooszczędne – z tej prostej zmiany ucieszy się nie tylko nasza planeta, ale również Twój portfel. Korzystając z żarówek LED, zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt złotych rocznie. Przy okazji ograniczysz smog w swojej okolicy.
- Stawiaj na lokalne produkty – korzystając z produktów wytworzonych w Twoim regionie, znacząco ograniczysz emisję smogu. Dostarczenie ich do odbiorców lub sklepów nie wymaga tworzenia długiego łańcucha dostaw, co pozwala ograniczyć ilość spalin powstałych w czasie transportu. To o tyle istotne, że prawie 30% całkowitej emisji CO2 w UE pochodzi właśnie z sektora transportowego.
- Dbaj o zieleń – najskuteczniejszym sposobem na radzenie sobie ze smogiem jest oczyszczanie powietrza przy pomocy zieleni miejskiej. Wspieraj więc lokalne inicjatywy polegające na sadzeniu drzew oraz zakładaniu trawników. W długiej perspektywie nawet niewielkie skwery zieleni, mogą znacząco poprawić jakość powietrza w Twojej okolicy.
Zacznij walkę ze smogiem już teraz!
Teraz już wiesz, jak ograniczyć smog. Jak widzisz, Ty również możesz wiele zrobić w tym temacie. Wystarczy, że wprowadzisz kilka prostych zmian w swoim życiu, a jakość powietrza w Twoim otoczeniu, znacząco się poprawi. Skontaktuj się z nami już teraz i dowiedz się, jak Grzejniki NOGEN pomogą Ci nie tylko ograniczyć rachunki za ogrzewanie, ale również poprawić czystość powietrza.
Zobacz więcej: dom energooszczędny – jak oszczędzać na ogrzewaniu?