Jak ograniczyć emisję smogu?

Zanieczyszczenie powietrza uchodzi za jedną z najważniejszych przyczyn postępowania negatywnych zmian klimatycznych na naszej planecie. Na szczęście, proces ten da się zatrzymać i może to zrobić każdy z nas. Co to jest smog? W jaki sposób powstaje? I wreszcie – jak ograniczyć smog? Poznaj najlepsze sposoby na to, jak walczyć ze smogiem.

Czym jest smog?

Smog jest dzisiaj globalnym problemem. Od lat borykają się z nim miasta i ośrodki przemysłowe na całym świecie – również, a może nawet przede wszystkim, dotyczy to także polskich miast. Na liście najbardziej zanieczyszczonym miejscowości w Europie przodują Nowy Sącz, Nowy Targ, Rybnik czy Pszczyna. Z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza radzić muszą sobie także większe ośrodki jak Poznań, Łódź, czy Kraków. 

Co to znaczy smog? Z encyklopedycznego punktu widzenia, smog to zanieczyszczenie powietrza, które ogranicza widoczność. Termin ten używany jest od początku poprzedniego wieku. Po raz pierwszy użyto go do opisania mieszanki dymu i mgły, unoszących się ponad miejskim krajobrazem.

Przeczytaj w wolnej chwili: co to jest ślad węglowy i jak go zminimalizować?

Jak powstaje smog? Obecnie, najczęściej występującą formą smogu jest smog fotochemiczny. Powstaje on na skutek reakcji światła słonecznego z tlenkiem azotu i lotnymi związkami organicznymi (LZO). Tych w naszym otoczeniu nie brakuje. Co jest głównym źródłem smogu? Tlenek azotu pochodzący ze spalin samochodowych, pieców węglowych i zakładów przemysłowych. LZO uwalniane są między innymi z benzyny, farb, rozpuszczalników oraz innych materiałów budowlanych. 

Co to jest smog i jakie są rodzaje?

Zasadniczo smog, czyli zanieczyszczenie powietrza ograniczające widoczność, dzieli się na dwa rodzaje:

  • Smog londyński – nazywany także smogiem siarkowym lub smogiem kwaśnym. To właśnie o nim mowa w kontekście zanieczyszczenia powietrza w Polsce. W składzie ma między innymi tlenek siarki, tlenek azotu, sadzę, tlenek węgla, a także szkodliwe pyły. Smog londyński występuje zazwyczaj w sezonie grzewczym (październik-marzec) i dotyczy umiarkowanej strefy klimatycznej. Co przyczynia się do jego powstawania? Za pojawienie się tego rodzaju smogu najczęściej odpowiada zjawisko inwersji temperatur, które polega na wzroście temperatury powietrza wraz z wysokością. Sprawia ono, że we mgle zatrzymują się pyły będące wynikiem niskiej emisji, a także działalności fabryk czy ruchu ulicznego. 
  • Smog typu Los Angeles – to wspomniany już smog fotochemiczny, nazywany także smogiem białym. Najczęściej pojawia się w słoneczne, bezwietrzne dni, zwłaszcza gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, a ruch uliczny jest nasilony. Smog typu Los Angeles zawiera tlenki azotu, tlenki węgla oraz węglowodory. Przybiera postać charakterystycznej, brunatnej mgły, zawieszonej nad miastami. Jakie są przyczyny smogu fotochemicznego? To zanieczyszczone powietrze, które wchodząc w reakcję ze światłem słonecznym, powoduje powstawanie ozonu. Kontakt z nim może by bardzo szkodliwy dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, jak ograniczyć emisję smogu. 

Dlaczego należy ograniczyć smog?

Przez lata bagatelizowano negatywny wpływ smogu na nasze życie – uważany był co najwyżej za dokuczliwy. Dzisiaj wiadomo już, że jest on niezdrowy dla ludzi i zwierząt, a także może utrudniać rozwój wielu roślin. Stąd tak wiele inicjatyw oraz kampanii, które mają na celu ograniczenie smogu.

Kto jest najbardziej narażony na skutki smogu? Na wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza powinny szczególnie uważać dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży. Mając na uwadze negatywny wpływ smogu na zdrowie, tak naprawdę ochrona przed nim powinna jednak interesować każdego. Mieszanka szkodliwych substancji może bowiem spowodować problemy z układem oddechowym, dysfunkcje układu krążenia, a nawet negatywnie wpływać na układ nerwowy. Smog jest odpowiedzialny także za całą listę chorób onkologicznych, problemy z rozwojem płodu i wyższy stopień umieralności. Ponadto wykazano powiązania z tego rodzaju zanieczyszczeniem powietrza a cukrzycą. 

Jak widać, skutki smogu dla zdrowia są katastrofalne. Jest zatem o co walczyć. Dowiedz się, jak ograniczyć smog i jak się przed nim chronić.

Sposoby na to, jak chronić się przed smogiem

Jak chronić się przed smogiem? Chcąc zadbać o swoje zdrowie, warto nie wychodzić na zewnątrz, jeśli stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu przekracza poziom, który uznawany jest za bezpieczny. Należy unikać zwłaszcza uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, ponieważ sprawia to, że wdychanie zanieczyszczeń zachodzi jeszcze intensywniej. Bycie na bieżąco z aktualnym stanem smogu ułatwi zainstalowanie dedykowanej do tego aplikacji mobilnej lub śledzenie strony GIOŚ. 

Sprawdź też: Smog w mieszkaniu – jak się go pozbyć i się przed nim chronić?ograniczenie emisji smogu

Jak ograniczyć emisję smogu?

Walka ze smogiem nie jest prosta, ponieważ wymaga wprowadzenia poważnych zmian w regulacjach prawnych, powszechnego wykorzystywania nowych ekologicznych technologii oraz całkowitego odejścia od wykorzystania węgla w procesie produkcji energii. Na ich zaimplementowanie w społeczeństwie potrzeba czasu. Na szczęście wielkie zmiany zaczynają się od małych decyzji. Oto kilka wskazówek, jak możesz ograniczyć emisję smogu przez zmianę nawyków.

  • Spacer lub rower zamiast samochodu – samochody, zwłaszcza te starszej generacji, to główni winowajcy złej kondycji powietrza w polskich miastach. Jednym ze skuteczniejszych sposobów na ograniczenie emisji smogu jest więc ograniczenie korzystania z nich. Jeśli masz blisko do pracy, urządź sobie krótki spacer. Jeśli dalej, to wybierz rower lub hulajnogę. W dłuższej perspektywie pomyśl o wymianie swojego samochodu na ekologiczny model. 
  • Sortuj odpady – kolejnym sposobem na to, jak walczyć ze smogiem, jest sortowanie śmieci. Recykling pozwoli Ci ograniczyć ilość odpadów i doprowadzi do zmniejszenia produkcji nowych materiałów. 
  • Przestań palić w domu – nie oznacza to, że masz całkowicie wyłączyć ogrzewanie, jeśli Twoim celem jest ograniczenie smogu. Chodzi o zmianę sposobu dostarczania ciepła przez rezygnację z ogrzewania węglem lub drewnem, na rzecz ogrzewania energią elektryczną. Tutaj z pomocą przychodzą rozwiązania antysmogowe, czyli grzejniki NOGEN. Dostarczają one ciepło, korzystając właśnie z energii elektrycznej, między innymi tej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Odwiedź naszą stronę internetową i wybierz konwektorowy grzejnik elektryczny już dziś. 

Sprawdź też, jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu 

  • Wymień żarówki na energooszczędne – z tej prostej zmiany ucieszy się nie tylko nasza planeta, ale również Twój portfel. Korzystając z żarówek LED, zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt złotych rocznie. Przy okazji ograniczysz smog w swojej okolicy. 
  • Oszczędzaj wodę – prosty, ale skuteczny sposób na to, jak walczyć ze smogiem. Jeśli zmniejszysz codzienne zużycie wody, np. biorąc prysznic zamiast kąpieli albo używając zmywarki, zamiast zmywać naczynia, zredukujesz zużycie energii potrzebnej do jej oczyszczania oraz dostarczania. 
  • Stawiaj na lokalne produkty – korzystając z produktów wytworzonych w Twoim regionie, znacząco ograniczysz emisję smogu. Dostarczenie ich do odbiorców lub sklepów nie wymaga tworzenia długiego łańcucha dostaw, co pozwala ograniczyć ilość spalin powstałych w czasie transportu. To o tyle istotne, że prawie 30% całkowitej emisji CO2 w UE pochodzi właśnie z sektora transportowego. 
  • Oszczędzaj energię elektrycznąjak ograniczyć emisję smogu? Wyłączaj światła, elektronikę oraz inne urządzenia elektryczne, gdy ich nie potrzebujesz. Korzystanie z energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych przyczynia się bowiem do zanieczyszczania powietrza.
  • Dbaj o zieleń – najskuteczniejszym sposobem na radzenie sobie ze smogiem jest oczyszczanie powietrza przy pomocy zieleni miejskiej. Wspieraj więc lokalne inicjatywy polegające na sadzeniu drzew oraz zakładaniu trawników. W długiej perspektywie nawet niewielkie skwery zieleni, mogą znacząco poprawić jakość powietrza w Twojej okolicy. To jeden ze sposobów na to, jak ograniczyć emisję smogu

Zacznij walkę ze smogiem już teraz!

Teraz już wiesz, jak ograniczyć smog. Jak widzisz, Ty również możesz wiele zrobić w tym temacie. Wystarczy, że wprowadzisz kilka prostych zmian w swoim życiu, a jakość powietrza w Twoim otoczeniu znacząco się poprawi. Skontaktuj się z nami już teraz i dowiedz się, jak Grzejniki NOGEN pomogą Ci nie tylko ograniczyć rachunki za ogrzewanie, ale również poprawić czystość powietrza. 

Zobacz więcej: dom energooszczędny – jak oszczędzać na ogrzewaniu?