Grzejniki konwektorowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kupując grzejnik konwektorowy, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Ważne są zarówno podstawowe kwestie, np. sposób montażu czy moc, jak i dodatkowe udogodnienia: programator, kontrola zużycia energii oraz zabezpieczenia. Jaki konwektor elektryczny spełnia wszystkie te wymagania? Oczywiście NOGEN!

Jaki grzejnik konwektorowy: naścienny czy wolnostojący?

Jaki grzejnik konwektorowy wybrać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przyjrzeć się kilku kwestiom. Pierwszą z nich jest sposób montażu. Kupując konwektor, możemy zdecydować się na model naścienny lub wolnostojący. Ten pierwszy montowany jest na ścianie, zazwyczaj pod oknem. Ma swoje stałe miejsce i nie da się go przesunąć, dlatego idealnie sprawdza się jako główne źródło ogrzewania. Konwektor stojący to natomiast urządzenie w wersji mobilnej, którego położenie można dowolnie zmieniać w zależności od potrzeb. Najczęściej używa się go, gdy pojawia się potrzeba dogrzania pomieszczenia lub zapewnienia ciepła w miejscu, gdzie nie ma zainstalowanego systemu grzewczego, np. w domku letniskowym czy działkowym.

Grzejniki konwektorowe NOGEN są dostępne w dwóch wersjach: mobilnej i naściennej. Możemy więc wybrać odpowiedni model w zależności od tego, czy szukamy stałego, czy tymczasowego źródła ogrzewania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu konwektora?

1. Moc

Potencjał grzewczy to kolejna rzecz, na jaką musimy zwrócić uwagę, kupując grzejnik konwektorowy. Jaka moc będzie optymalna? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba obliczyć zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia, w którym będzie znajdowało się urządzenie grzewcze. W tym celu najlepiej skorzystać ze specjalnego wzoru: pomnożyć współczynnik zapotrzebowania cieplnego i powierzchnię wyrażoną w m2. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Jak wybrać grzejnik do mieszkania?”.

2. Wentylator

Grzejnik konwektorowy powinien być także wyposażony w wentylator. Dzięki niemu urządzenie będzie pracowało znacznie wydajniej, a do tego zapewni dodatkowy komfort cieplny podczas chłodnych dni. Aby ogrzać się za pomocą wentylatora, wystarczy skierować na siebie strumień ciepłego powierza. Odczuwalna temperatura w miejscu, w którym się znajdujemy, znacznie się podniesie!

3. Sposób sterowania

Tradycyjny grzejnik konwektorowy trzeba obsługiwać ręcznie. Oznacza to, że pomieszczenie nagrzewa się dopiero wówczas, gdy do niego wejdziemy i uruchomimy urządzenie. A co jeśli chcemy cieszyć się ciepłem już od momentu wejścia do domu? W tej sytuacji warto postawić na nowoczesny grzejnik konwektorowy. Jaki wybrać? Świetnie sprawdzi się ten wyposażony w programator, który umożliwia ustawienie różnych poziomów temperatury w zależności od dnia, a nawet godziny. Grzejnik elektryczny NOGEN zdecydowanie wyróżnia się pod tym względem na tle konkurencji. Nasze urządzenie pozwala na ustawienie nawet 10 różnych temperatur na każdy dzień tygodnia!

4. Licznik zużycia energii

Chcąc na bieżąco monitorować, ile prądu pobiera grzejnik konwektorowy, możemy zdecydować się na ten ze specjalnym kalkulatorem. Jest to funkcja, w którą wyposażone są tylko urządzenia nowej generacji. W tradycyjnych grzejnikach żeliwnych czy olejowych jej nie znajdziemy! Wybierając grzejnik z licznikiem zużycia energii, warto postawić na model wzbogacony o dotykowy wyświetlacz. Znacznie ułatwi to przeglądanie zebranych danych.

5. Czujnik temperatury

Jaki grzejnik konwektorowy wybrać, aby osiągnąć komfort termiczny? Z czujnikiem temperatury! Automatyczna regulacja poziomu ciepła w pomieszczeniu sprawi, że w naszym domu zawsze będzie tyle stopni, ile chcemy. Dzięki czujnikowi temperatury podniesie się także wydajność samego konwektora – ustawiony na jeden, stały poziom będzie pobierał znacznie mniej energii, a my zapłacimy mniej za prąd.

6. Bezpieczeństwo

Kupując grzejnik konwektorowy, powinniśmy kierować się także względami bezpieczeństwa. Najlepiej postawić na urządzenie, do którego dostęp można ograniczyć kodem PIN. Dzięki temu dzieci lub osoby wynajmujące nasze mieszkanie nie będą mogły ingerować w jego pracę. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz bliskim, warto również zwrócić uwagę na kwestie samej technologii. Nowoczesne konwektory – w odróżnieniu od tych tradycyjnych – projektuje się tak, aby ich obudowa nie nagrzewała się, co minimalizuje ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń, takich jak pożary czy poparzenia.