Grzejniki, które uzupełnią ogrzewanie z pompy ciepła. Przegląd dostępnych rozwiązań
Pompa ciepła jest typem urządzenia niskotemperaturowego, z tego powodu do wykorzystania pełni potencjału potrzebuje odbiornika ciepła, który jest w stanie ogrzać powierzchnię ekologicznego domu. Eksperci zalecają łączenie OZE z ogrzewaniem płaszczyznowym lub specjalistycznymi grzejnikami do pompy ciepła. Nie ma też przeciwwskazań, aby urządzenie podłączyć ze starszymi instalacjami. Trzeba mieć jednak na względzie, że ta ostatnia alternatywa może wiązać się z niedogodnościami, w szczególności z zawodnym procesem ogrzewania. Z myślą o takich sytuacjach przygotowaliśmy artykuł o grzejniku jako uzupełnieniu pompy ciepła.
Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?
Odpowiedź na tak postawione pytanie jest jednoznacznie twierdząca. Choć tradycyjne, żeliwne grzejniki są urządzeniami wysokotemperaturowymi, przez co ich współpraca z OZE nie jest efektywna, projektanci opracowali innowacyjne formuły grzejników niskotemperaturowych. Są to produkty lżejsze, cechujące się mniejszą pojemnością wodną, bardzo często stylizowane w ten sposób, że dobrze komponują się z loftowymi przestrzeniami. Grzejniki do pomp ciepła to między innymi:
- urządzenia kanałowe z konwencją wymuszoną,
- klimakonwektory,
- grzejniki płytowe.
Oprócz produktów łączących się bezpośrednio ze źródłem ciepła, na rynku znajdziemy także alternatywy, które ogrzewają obiekt w sposób niezależny. Rozważając kwestie pompa ciepła a grzejniki, warto zdecydować się na urządzenia, które nie wymagają ingerencji w instalacje budynku ani przeprowadzania gruntownego remontu.
Pompa ciepła a grzejniki elektryczne
Najpopularniejszym i najefektywniejszym rozwiązaniem wspierającym pompę ciepła są grzejniki elektryczne. Wśród różnych opcji wyróżniamy:
- grzejniki olejowe,
- termowentylatory i farelki,
- grzejniki elektryczne konwektorowe,
- grzejniki ceramiczne,
- promienniki.
Jakie grzejniki do pompy ciepła będą najlepsze? Z uwagi na fakt, że jest to wyłącznie uzupełniające źródło ciepła, optymalne będą urządzenia szybko się nagrzewające. Zapewnią one natychmiastowy efekt w sytuacji, gdy pod wpływem mrozów na zewnątrz, temperatura w środku domu spadnie poniżej akceptowalnego poziomu. Nie ma też przesłanek, aby na zakup i eksploatację nowych urządzeń przeznaczać duże pieniądze. Inwestycja w pompę ciepła nie należy do najmniejszych, zatem dodatkowe źródło powinno być ekonomiczne i w pełni efektywne. Zatem jaki grzejnik do pompy ciepła warto wybrać?
Ile kosztują grzejniki do pompy ciepła?
Najszybciej nagrzewają się promienniki oraz grzejnik konwektorowy do pompy ciepła. Między działaniem tych typów urządzeń jest jedna zasadnicza różnica. Promienniki działają punktowo, zatem fale ciepła kierują się ku konkretnym urządzeniom, osobom, przegrodom. Konwekcja ogrzewa całe pomieszczenia, dlatego jest ona efektywniejsza w niedogrzanych, zamkniętych przestrzeniach (sypialnie, łazienki, garaże, pokoje dziecięce). Różnica w cenie użytkowania obu urządzeń jest nieznaczna, natomiast koszt zakupu promienników jest o około 30% wyższy.
Jaki grzejnik jako alternatywa do pompy ciepła będzie najtańszy? Jeśli interesuje nas tylko cena zakupu, należy rozważyć farelki lub urządzenia olejowe. Niskie wydatki początkowe odbiją się jednak na naszych przyszłych rachunkach. Termowentylatory nie są zbyt wydajne i komfortowe, przez co generują wysokie zapotrzebowanie na prąd. Podobnie wygląda to z grzejnikami olejowymi, które wolno się nagrzewają. Czymś pośrednim między urządzeniami konwektorowymi marki NOGEN i olejowymi są produkty ceramiczne. Jednak tutaj także kwestia pompa ciepła a grzejniki nie daje satysfakcjonującej odpowiedzi. Produkty ceramiczne nie są najtańsze, a sam proces nagrzewania jest nieznacznie wolniejszy.
Pompa ciepła a grzejniki – współpraca z fotowoltaiką
Niezależnie czy ostatecznie grzejniki do pompy ciepła będą pracować w technologii konwekcyjnej, czy radiacyjnej, warto rozważyć montaż fotowoltaiki. Panele słoneczne pochłaniają darmowe promieniowanie i zamieniają je w dwóch etapach na prąd zmienny. Dzięki temu ogrzewanie domu prądem może generować minimalne koszty, związane głównie z poborem energii w nocy. Więcej na temat szans na tanie źródło ciepła w domu, piszemy w artykule NOGEN i fotowoltaika, czyli jak ogrzewać za darmo?
Pompa ciepła a grzejniki – podsumowanie
Jednym z najefektywniejszych sposobów na ogrzewanie domów jest pompa ciepła. Grzejniki żeliwne, tradycyjnie montowane w poprzednim wieku, z uwagi na swoje właściwości wysokotemperaturowe, nie współpracują z nowym urządzeniem w sposób optymalny. Zdarzają się sytuacje, gdy podczas dużych mrozów przestrzeń pozostaje niedogrzana. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje alternatywy. Tą mogą być specjalistyczne produkty z sekcji pompa ciepła a grzejniki lub inne urządzenia elektryczne, niezależne od sieci technicznych występujących w obiekcie. W przypadku niechęci do przeprowadzenia remontu i ingerencji w istniejące układy dobrym pomysłem będą grzejniki konwektorowe marki NOGEN. Jak pokazują analizy, oferują one optymalną relację nakładów do efektów. Ze względu na swoją wysoka wydajność, ich użytkowanie jest stosunkowo tanie. Zapewniają też natychmiastowy komfort cieplny. W celu poznania szczegółów oferty zapraszamy do kontaktu!