Grzejnik konwektorowy zamiast farelki – to znaczna oszczędność!

Mimo że farelka jest urządzeniem sporadycznie używanym w okresie grzewczym, potrafi mocno obciążyć domowy budżet. Wszystko przez niską wydajność urządzenia, która przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Chcąc zaoszczędzić, warto znaleźć inny sposób na dogrzewanie pomieszczenia. Ciekawą alternatywą są grzejniki konwektorowe NOGEN o obniżonym zużyciu energii elektrycznej oraz większej wydajności cieplnej. Dlaczego sprawdzą się lepiej zamiast farelki?

Farelka – czemu zawdzięcza swoją popularność?

Farelka to nic innego urządzenie elektryczne ogrzewające pomieszczenie za pomocą nadmuchu. Zbudowana jest z grzałki oraz wprawiającego powietrze w ruch wentylatora, dzięki któremu skutecznie i szybko dostarcza ciepło do całego pomieszczenia. Tak zwany termowentylator swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niewielkim rozmiarom, pozwalającym na łatwe przenoszenie urządzenia z miejsca na miejsce, a także atrakcyjnej cenie zakupu. Jego koszy zazwyczaj zamyka się bowiem w granicach kilkuset złotych, a mniejsze modele da się kupić nawet za kilkadziesiąt złotych. Wiele osób mylnie wychodzi więc z założenia, że podobnie będzie z samym użytkowaniem. Tymczasem okazuje się, że nie ma czegoś takiego jak energooszczędna farelka.

Ogrzewanie farelką się nie opłaca

Energooszczędność farelki budzi wątpliwość z wielu powodów. Przede wszystkim jest to urządzenie grzewcze o mało zaawansowanej technologii. Choć na rynku można znaleźć termowentylatory o mniejszej lub większej mocy, od różnych producentów, większość z nich cechuje prosta konstrukcja, w której próżno szukać nowoczesnych rozwiązań mających na celu zmniejszenie poboru energii elektrycznej. W konsekwencji dogrzewanie farelką nawet jednego pomieszczenia wiąże się z wysokimi wydatkami – wystarczy spojrzeć na poniższą kalkulację kosztów, którą przygotowaliśmy, aby się o tym przekonać.

Kalkulacja kosztów

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytane, ile kosztuje godzina pracy farelki. Wszystko zależy przecież od mocy danego urządzenia. Pewne jest natomiast, że ogrzanie domu lub całego mieszkania wyłącznie termowentylatorem się nie opłaca, co więcej, nie jest możliwe, aby dostarczył on ciepło do więcej niż jednego pomieszczenia.

Ile kosztuje godzina pracy farelki?

Farelka o mocy 2000 W przez godzinę zużyje około 2000 W, co przy codziennym używaniu daje około 60 kWh. Przy założeniu, że 1 kWh kosztuje 65 groszy, cena za 1 miesiąc ogrzewania wyniesie 39 zł. Generalnie nie jest to dużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że rachunki za energię elektryczną w przypadku niektórych systemów grzewczych wynoszą nawet kilka tys. zł w skali miesiąca.

Trzeba jednak pamiętać, podane wartości dotyczą tylko jeden godziny. Gdyby farelka miała pracować przez 8 godzin w ciągu dnia, w skali miesiąca zużyłaby około 480 kWh energii elektrycznej, co przełożyłoby się na wydatek rzędu 312 zł. Cena dotyczyłaby jednak nie całego mieszkania czy domu, a jednego pomieszczenia. W przypadku dostarczenia ciepła do 4-pokojowego lokum koszt energii elektrycznej wyniósłby 1248 zł, bo potrzebne byłyby aż 4 farelki.

N2406G - wiszący energooszczędny grzejnik elektryczny NOGEN o mocy 600W przeznaczony do pomieszczeń powierzchni 8m2 i kubaturze nie większej niż 20m3.

N2406G – wiszący energooszczędny grzejnik elektryczny NOGEN o mocy 600W przeznaczony do pomieszczeń powierzchni 8m2 i kubaturze nie większej niż 20m3.

Alternatywa dla ogrzewania farelką

Tańsza alternatywa dla ogrzewania termowentylatorem to oczywiście grzejnik. Farelka jest wybierana przede wszystkim uwagi na swoją poręczność i możliwość szybkiego wyrównania temperatury w pomieszczeniu. Świetnie sprawdza się jako ogrzewanie dodatkowe, np. w sytuacji, gdy sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął albo główny system znajdujący się w budynku nie pokrywa zapotrzebowania na ciepło. W tych celach można jednak równie dobrze użyć grzejnika elektrycznego. Urządzenie o odpowiednich parametrach dostarczy ciepło do pomieszczenia równie szybko, ale dużo taniej. Trzeba tylko postawić rzetelną i sprawdzoną markę, słynącą z innowacyjnego podejścia do ogrzewania (sprawdź grzejnik konwektorowy do mieszkania NOGEN).

Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu?

Najmniej prądu na rynku zużywają grzejniki elektryczne NOGEN. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii są nawet trzykrotnie bardziej wydajne od alternatywnych rozwiązań dostępnych na rynku. Ich działanie opiera się na zasadzie maksymalnego wykorzystania pobieranej energii i przekształcania jej na energię cieplną.

Myślisz, że potrzebna Ci jest farelka do łazienki? Pamiętaj, że istnieją lepsze rozwiązania! Dzięki urządzeniu NOGEN oszczędzisz na rachunkach za prąd. Wybierz nasz grzejnik do łazienki lub innego pomieszczenia w Twoim domu, które tego wymaga i ciesz się z upragnionego ciepła!