Grzejnik do kuchni – jaki wybrać i na co zwracać uwagę?

Zastanawiasz się nad wymianą lub modernizacją grzejnika w kuchni i chcesz wiedzieć, jaki wybrać? Ogrzewanie jest niezbędną czynnością w każdym mieszkaniu. Grzejniki zazwyczaj umieszcza się w salonie, sypialni, przedpokoju i łazience, bardzo często zapominając o kuchni. Tymczasem dostarczenie ciepła do tego pomieszczenia jest równie ważne, jak w przypadku każdego innego. Jaki grzejnik do kuchni sprawdzi się najlepiej?

Czy w mieszkaniu w kuchni musi być grzejnik?

Zdarza się, że część osób wychodzi z założenia, że grzejnik do kuchni nie jest potrzebny. W końcu gotowanie, smażenie czy pieczenie samoistnie generuje ciepło. A gdy jeszcze pomieszczenie znajduje się od strony południowej bądź południowo-wschodniej, przez pół dnia ogrzewa je słońce. Jednak nawet w kuchni powinno zostać zainstalowane urządzenie grzewcze.

O tym, czy w mieszkaniu w kuchni musi być grzejnik, decyduje przede wszystkim funkcjonalność. Pomieszczenie do gotowania jest miejscem, w którym długo przesiaduje cała rodzina – zwłaszcza jeśli znajduje się w nim także stół oraz krzesła. Odpowiednio dobrany grzejnik do kuchni zapewni im komfort cieplny podczas chłodnych dni. Dzięki niemu wyrażenie „ciepło domowego ogniska” nabierze dosłownego znaczenia. Ale nie tylko – w końcu kuchnia z grzejnikiem pod oknem lub na ścianie może także zyskać na reprezentacyjności. Obecnie w sklepach dostępne są urządzenia, które wyglądają naprawdę ładnie.

Nie wierzysz? Sprawdź artykuł: Nowoczesne i ładne grzejniki elektryczne. Czy grzejnik może być elementem dekoracyjnym?”.

Gdzie zamontować grzejnik w kuchni?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdzie zamontować grzejnik w kuchni. Wszystko zależy bowiem od wymiarów oraz planu zagospodarowania przestrzeni do gotowania. Zazwyczaj rekomenduje się, aby grzejnik do kuchni umieścić pod oknem ze względu na występowanie największych strat ciepła. Nie w każdej aranżacji jest to jednak możliwe.

Sprawdź grzejniki konwektorowe Nogen do mieszkania!

Grzejnik w kuchni – rozwiązania

W jakim miejscu sprawdzi się grzejnik w kuchni? Rozwiązania najczęściej spotykane w tego rodzaju pomieszczeniach znajdziesz poniżej.

Kuchnia z grzejnikiem pod oknem

Jak już zostało wspomniane, grzejnik do kuchni najlepiej umieścić pod oknem. Wówczas generowane przez niego ciepło uniesie się ku górze, wymiesza z chłodem dobiegającym z okna i rozejdzie się po całej przestrzeni w sposób równomierny.

Grzejnik w kuchni na ścianie

Jeśli kupiło się mały grzejnik do kuchni lub po prostu nie dysponuje się miejscem pod oknem, pozostaje zamontować go na ścianie. W tym przypadku dobrze by było, aby znalazł się nad nim blat roboczy, dzięki któremu ciepło ulegnie właściwemu załamaniu i dotrze do wszystkich zakamarków pomieszczenia.

Grzejniki do kuchni w bloku

Jaki grzejnik do kuchni w bloku wybrać? Przy zakupie urządzenia grzewczego należy brać pod uwagę następujące kwestie:

Moc

Żadne grzejniki do kuchni w bloku nie będą działać efektywnie, jeśli nie dobierze się odpowiednich parametrów. Generalnie przyjęło się, że w budynku o prawidłowej izolacji do ogrzania jednego m2 w pomieszczeniu wysokim na 2,7 m potrzeba od 70 do 80 W mocy urządzenia grzewczego. Jeśli budynek ma już swoje lata, wartość ta zwiększa się do 100-120 W.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesny grzejnik do kuchni powinien nie tylko ogrzewać. Najlepiej, aby posiadał dodatkowe funkcje, które ułatwią jego użytkowanie. Szczególnie pomocna będzie możliwość personalizacji ustawień temperatury, kontrolowania zużycia energii czy precyzyjnego sterowania za pomocą programatora. Każde z powyższych udogodnień posiada grzejnik do mieszkania NOGEN. Jest to urządzenie grzewcze nowej generacji, za sprawą innowacyjnej technologii nawet trzykrotnie bardziej wydajne od konkurencji. Sprawdź artykuł „Energooszczędny grzejnik elektryczny NOGEN” i dowiedz się o nim więcej.

Wygląd

Wybierając grzejnik do kuchni, warto kierować się również względami estetycznymi. Urządzenie grzewcze powinno doskonale harmonizować z resztą aranżacji, aby całość sprawiała wrażenie spójnej. W zależności od preferencji może stanowić tło lub wysuwać się na pierwszy plan wystroju.

Po lekturze tego artykułu na pewno już nie masz wątpliwości, czy grzejnik do kuchni jest potrzebny. Na pewno wiesz także, na co zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia grzewczego. Odwiedź więc sklep NOGEN i wybierz konwektor odpowiedni do Twojego domu.