Gdzie powinien być umieszczony grzejnik, aby skutecznie ogrzewał pomieszczenie?
Grzejnik to podstawowy element wyposażenia domowego, którego zadaniem jest dostarczanie ciepła. Wybierając go, należy kierować się kilkoma podstawowymi kwestiami, takimi jak cena, rozmiar oraz estetyka. Równie ważne jest także samo miejsce montażu. Lokalizacja urządzenia grzewczego ma bowiem znaczny wpływ na jego efektywność. Gdzie zamontować grzejnik? Podpowiadamy!
Spis treści
Gdzie zamontować grzejnik?
Wybierając miejsce montażu grzejnika, należy kierować się pewną zasadą. Mówi ona, aby instalować go tam, gdzie dochodzi do największych strat ciepła. Wówczas urządzenie grzewcze będzie mogło dostosować optymalną moc do temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu zwiększy się jego wydajność.
Najlepsza lokalizacja grzejnika
Najlepsza lokalizacja grzejnika znajduje się w najchłodniejszym miejscu w domu. Mowa tutaj przede wszystkim o ścianach zewnętrznych oraz oknach i drzwiach balkonowych. Instalując urządzenie przy przeszkleniach, trzeba jednak zwrócić uwagę na pewną ważną rzecz. Długość grzejnika nie powinna bowiem przekraczać szerokości okna. Problem polega jednak na tym, że zazwyczaj od wymiarów urządzenia zależy także jego moc. Na szczęście istnieje rozwiązanie z przedstawionej sytuacji. Chcąc dopasować urządzenie do szerokości okna, można wybrać model wąski, ale za to wyposażony w dodatkowe płyty grzewcze.
Wyróżniamy kilka lokalizacji w mieszkaniu odpowiednich na grzejnik. Miejsce, które jest dedykowane do jego montażu to oczywiście specjalna wnęka. Umieszczając w niej urządzenie grzewcze, warto jednak przestrzegać zaleceń ekspertów. Ich zdaniem wysokość oraz długość grzejnika nie powinna graniczyć ze wgłębieniem w ścianie. Należy zapewnić dodatkową przestrzeń na głowicę termostatyczną oraz przyłącza.
Jak zwiększyć wydajność grzejnika?
Chcąc dowiedzieć się, jak zwiększyć wydajność grzejnika, trzeba przyjrzeć się jego warunkom pracy. Ogrzane powietrze powinno bowiem swobodnie krążyć po pomieszczeniu, docierając do wszystkich zakamarków. Grzejnik nie może więc mieć kontaktu z innymi rzeczami, np. meblami czy zasłonami, a także musi znajdować się w minimum 10 cm odległości od podłogi oraz parapetu.
Rodzaj grzejnika a instalacja
Instalacja urządzeń grzewczych uzależniona jest od ich rodzaju. A więc gdzie umieścić grzejnik elektryczny konwektorowy? Najlepszym miejscem dla konwektora będzie przestrzeń pod parapetem. Wówczas strumień ogrzanego powietrza zostanie przez niego odbity i skierowany do środka pomieszczenia, co zwiększy efektywność urządzenia.
Wydajność grzejnika a obudowa
Na wydajność ma wpływ nie tylko lokalizacja grzejnika, ale także przedmioty, które się na nim znajdują. Powszechnie dostępne osłony dekoracyjne mogą obniżyć jego zdolność grzewczą. Jeśli biała obudowa niekoniecznie trafia w nasz gust, zamiast ją zakrywać, warto sięgnąć po alternatywne rozwiązanie. Nasz konwektorowy grzejnik do mieszkania NOGEN dostępny jest w wersji ze specjalnym, personalizowanym nadrukiem z hartowanego szkła, wzmocnionego folią. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii grafika nie wpływa na skuteczność pracy urządzenia.
Gdzie postawić grzejnik, jeśli nie pod oknem?
Zastanawiając się, gdzie zamontować grzejnik, jeśli nie pod oknem, musimy mieć świadomość pewnej rzeczy. Otóż zainstalowanie go w innym miejscu wiąże się z ryzykiem występowania zróżnicowanej temperatury w pomieszczeniu. Jeśli zdecydujemy się na ten krok, w okolicy okna i podłogi zgromadzi się zimnie powietrze, natomiast w pobliżu grzejnika ciepłe. Powstały układ będzie trudno zmienić, ponieważ ogrzane masy powietrza ulegną wychłodzeniu, przemieszczając się w stronę ściany. Co więcej, z racji niskiej temperatury na zewnątrz, ta odczuwalna w środku także się obniży.
Nasuwa się więc pytanie, gdzie postawić grzejnik, gdy nie ma warunków do zamontowania go pod oknem, tak aby działał efektywnie. Zdaniem ekspertów, urządzenie grzewcze można umieścić nawet na ścianie wewnętrznej naprzeciwko okna. Wówczas zaleca się jednak zwiększenie jego parametrów o 10%. Instalując grzejnik w niestandardowym miejscu, warto także zawiesić nad nim półkę. Dzięki temu zajdzie zjawisko odbicia i wydajność urządzenia podniesie się.
Użytkownicy urządzeń grzewczych mają problem nie tylko z tym, gdzie zamontować grzejnik. Często kłopot sprawia im także samo wietrzenie i izolowanie pomieszczeń czy ustawianie temperatury. O najczęstszych błędach popełnianych podczas korzystania z grzejników pisaliśmy w tym artykule – zachęcamy do lektury.