Czym ogrzewać dom mając fotowoltaikę? Polecane rozwiązania

Wzrost cen prądu, węgla i gazu sprawia, że coraz więcej Polaków poszukuje alternatywnych źródeł energii. Wśród nich największym powodzeniem cieszy się fotowoltaika. Dzięki niej można wygenerować znaczne oszczędności na energii elektrycznej. Ale nie tylko. Okazuje się bowiem, że instalacja fotowoltaiczna świetnie sprawdza się także jako źródło energii do ogrzewania domu. Jak to działa i czy na pewno się opłaca? Podpowiadamy!

Czy fotowoltaika wystarczy do ogrzania domu?

Nie ma drugiego tak powszechnie dostępnego i zarazem ekologicznego rozwiązania jak fotowoltaika. Ogrzewanie domu za pomocą samych paneli słonecznych jest jednak niemożliwe. Aby dostarczyć ciepło do budynku, trzeba wyposażyć się w urządzanie grzewcze zasilane prądem. Przy wyborze odpowiednich parametrów pozwoli ono ograniczyć koszty ogrzewania niemal do zera, a przy okazji przysłuży się środowisku naturalnemu.

Jakie ogrzewanie do fotowoltaiki?

W czasach kryzysu energetycznego (więcej o tym w artykule: „Czy jesienią czeka nas kryzys grzewczy?”), a także większej dbałości o środowisko, wiele osób decyduje się na korzystanie z bardziej ekologicznych źródeł energii. Jednym z nich jest właśnie fotowoltaika. Ogrzewanie domu za pomocą światła słonecznego bez wątpienia stanowi doskonałe rozwiązanie. Potrzebuje jednak wspomagania w postaci odpowiedniego urządzenia grzewczego.

Jakie ogrzewanie do fotowoltaiki pasuje najlepiej? To pytanie zadaje sobie każdy, kto nosi się z zamiarem dostarczenia ciepła do swojego domu w sposób ekologiczny i co najważniejsze, tani. Tymczasem trudno jest dokonać wyboru, ponieważ każda z dostępnych opcji ma swoje wady oraz zalety. Na rynku nie brakuje urządzeń, dzięki którym ogrzewanie elektryczne fotowoltaiką będzie maksymalnie wydajne i przyjazne środowisku.

Skoro już zostało powiedziane, czy fotowoltaika wystarczy do ogrzewania domu, pora przyjrzeć się urządzeniom grzewczym zasilanym prądem, które są w stanie z nią współpracować.

Ogrzewanie budynku – pompa ciepła zasilana fotowoltaiką

Jeśli chodzi o ekologiczne ogrzewanie budynku, pompa ciepła zasilana fotowoltaiką stanowi świetny wybór. Jest nie tylko przyjazna środowisku, ale także wydajna – osiąga sprawność rzędu 400%. W dodatku cechuje się wysokim komfortem użytkowania. Niemniej nawet przy tylu korzyściach ma pewne mankamenty. Należy wśród nich wymienić bardzo drogą i wymagającą zaawansowanych prac instalację oraz konieczność częstych przeglądów.

Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego

Jakie ogrzewanie przy fotowoltaice jeszcze dobrze się sprawdzi? W końcu nie każdemu odpowiada pompa ciepła. Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego jest kolejnym z dostępnych rozwiązań. Do zalet takiej instalacji można zaliczyć przede wszystkim wysoki komfort. Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny rozkład temperatury dla ludzkiego organizmu i nie przesusza powietrza. Ponadto wygląda bardzo estetycznie oraz nie zajmuje dużo miejsca. Ma jednak wadę w postaci wysokiego kosztu inwestycji (około 30% więcej w porównaniu do grzejników), a także konieczności położenia instalacji jeszcze przed wykonaniem podłogi.

Ogrzewanie elektryczne fotowoltaiką

Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne to połączenie, które wiele osób wybiera zamiast pompy ciepła czy podłogówki. I nie ma się co dziwić, ponieważ ma naprawdę wiele korzyści. Przede wszystkim: nie wymaga skomplikowanej instalacji czy ingerowania w strukturę budynku, dzięki czemu jego montaż prawie nic nie kosztuje. W dodatku w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań posiada naprawdę atrakcyjną cenę. Ogrzewanie elektryczne fotowoltaiką wbrew powszechnemu przekonaniu jest także niezwykle oszczędne – o ile wybierze się grzejniki wyposażone w nowoczesną technologię.

Fotowoltaika – ogrzewanie domu grzejnikami NOGEN

Doskonałym przykładem takich urządzeń są konwektory NOGEN, które funkcjonują na zasadzie maksymalnego wykorzystania prądu oraz przetwarzania go na energię cieplną. Dzięki temu są nawet trzy razy bardziej wydajne od standardowych grzejników dostępnych na rynku, a co najlepsze – doskonale współpracują z fotowoltaiką. Jeśli połączy się je z panelami słonecznymi, można ogrzewać dom niemal bezkosztowo.

Więcej informacji o tym, dlaczego fotowoltaika i ogrzewanie domu naszymi grzejnikami jest świetnym rozwiązaniem, znajduje się w artykule: „NOGEN i fotowoltaika, czyli jak ogrzewać za darmo?”.

Zastanawiasz się, jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki do ogrzewania domu? Wybierz grzejniki elektryczne konwektorowe NOGEN, a zagospodarujesz zgromadzoną energię w najlepszy z możliwych sposobów!