Dopłaty do ogrzewania w bloku – czym są, komu przysługują i jak je uzyskać?
Dopłaty do ogrzewania w bloku zostały wprowadzone przez rząd, aby złagodzić wysokie ceny ogrzewania. Od kiedy obowiązuje nowa regulacja i kiedy wygasa? Kto może ubiegać się o dodatek, a komu on nie przysługuje? Na jakie rekompensaty finansowe mogą liczyć mieszkańcy i jakie warunki muszą spełnić, żeby je otrzymać? Na te i inne pytania poznasz odpowiedzi w tym wpisie.
Czy jest dodatek do ogrzewania w bloku?
Tak. Dopłaty do ogrzewania w bloku obowiązują od lutego 2023 roku. Jest to ruch ze strony rządu, który ma dać pewną ochronę wielu odbiorcom ciepła w blokach mieszkalnych i trochę złagodzić rosnące ceny ogrzewania. W styczniu Sejm przyjął nowelizację ustawy, która zawiera szczególne rozwiązania, które dotyczą niektórych źródeł ciepła. Wszystko to dzieje się ze względu na napiętą sytuację na rynku paliw. Nowa regulacja będzie obowiązywać do 31 grudnia 2023 roku. Na jedno gospodarstwo domowe można otrzymać nie więcej niż jedno dofinansowanie.
Kto dostanie dopłatę do ogrzewania?
Dopłaty do ogrzewania w bloku przysługują każdemu odbiorcy ciepła systemowego, co w praktyce oznacza, że należą się one wszystkim mieszkańcom bloków mieszkalnych. Aby jednak dopłata do ogrzewania mieszkania w bloku była możliwa, do 11 października 2022 wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe musiały zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), z jakiego rodzaju ogrzewania korzystają ich mieszkańcy w konkretnych gospodarstwach domowych. Dopłaty do ogrzewania prądem otrzymają też odbiorcy wrażliwi (szkoły, przedszkola, żłobki i szpitale).
Dopłaty do ogrzewania na prąd
Jeśli ogrzewasz swoje gospodarstwo domowe prądem (korzystasz z pieca akumulacyjnego, pompy ciepła, bojlera), to przysługuje Ci dopłata do ogrzewania prądem. Musisz być jednak zgłoszony lub wpisany do CEEB z oznaczeniem, że prąd jest faktycznie głównym źródłem ogrzewania Twojego domu.
Sprawdź także wpis: Jaki jest koszt ogrzewania domu prądem?
Być może zainteresuje Cię także artykuł: Prąd dla domu. Rodzaje taryf energii elektrycznej.
Jak uzyskać dopłatę do ogrzewania mieszkania?
Jak złożyć wniosek o dopłatę do ogrzewania? Aby uzyskanie dopłaty do ogrzewania w bloku było możliwe, należało złożyć wniosek przez internet (na stronie gov.pl) o dodatek do innych źródeł ciepła dla gospodarstw domowych. Nabór wniosków zakończył się 30 listopada 2022 roku.
Komu przysługuje dodatek do ogrzewania mieszkania?
Dodatek do ogrzewania mieszkania w bloku można otrzymać, gdy korzysta się z rodzajów paliwa tj. olej opałowy, gaz skroplony LPG, drewno kawałkowe czy pellet drzewny. Dopłaty do ogrzewania mieszkań przysługują też osobom, które ukończyły 18 lat, mieszkają i przebywają w Polsce i które korzystają w bloku ze źródeł ciepła tj. m.in. kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, kocioł olejowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, ogrzewacz powietrza, piec kaflowy na paliwo stałe, piecokuchnia. Dodatek dotyczy tylko głównego źródła ciepła w bloku. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do form ogrzewania (tj. np. kotły węglowe czy instalacje gazowe) o wiele niższymi kosztami eksploatacji i przystępniejszą ceną wyróżnia się grzejnik konwektorowy elektryczny. Jeśli rozważasz zakup produktów NOGEN, napisz lub zadzwoń do nas już dzisiaj.
Kto nie może otrzymać dopłaty do ogrzewania w bloku?
Dopłaty do ogrzewania mieszkania w bloku nie można otrzymać, jeśli m.in. ktoś z Twojego gospodarstwa domowego już występował o taki dodatek. Nie możesz się o niego starać również wówczas, gdy korzystasz lub korzystałeś z dodatku węglowego (lub złożyłeś wniosek o jego przyznanie). Dopłata do ogrzewania prądem nie przysługuje Ci również w momencie, gdy kupiłeś paliwo stałe po cenie nie wyższej niż 996,60 złotych brutto od przedsiębiorcy zarejestrowanego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw i sprzedawał paliwa stałe dla gospodarstw prowadzonych w Polsce – na ich własne potrzeby).