Czy zakręcać grzejniki na noc lub przed wyjściem z domu? Rozwiewamy wątpliwości

Zakręcenie grzejników na noc albo przed wyjściem z domu jest popularnym sposobem na oszczędzanie energii cieplnej. Okazuje się jednak, że tak naprawdę nie tylko nie zmniejsza to kosztów ogrzewania, ale wręcz przeciwnie – tylko je podwyższa. W poniższym tekście wyjaśnimy, dlaczego grzejnik elektryczny na noc, a także podczas nieobecności domowników powinien być wyłączony oraz doradzimy, jak ustawić termostat, aby zaoszczędzić.

Zakręcenie grzejników na noc – czy to ma sens?

Czy zakręcać grzejniki na noc? Logika podpowiada, że tak – w końcu zakręcone urządzenie grzewcze nie pobiera w ogóle prądu. Tymczasem jest to przykład sytuacji, w której zdrowy rozsądek zawodzi. Doświadczenie pokazuje, że włączanie i wyłączanie grzejnika doprowadza do większego zużycia ciepła, niż w przypadku, gdy grzeje on bez przerwy.

Czy warto zakręcać kaloryfery na noc?

Zakręcanie grzejników na noc zwyczajnie się nie opłaca. Do ponownego osiągnięcia optymalnej temperatury w wychłodzonym pomieszczeniu będą one bowiem potrzebowały dużo więcej energii, niż gdyby miały pracować non stop. To, czy zakręcać grzejniki na noc, zależy również od innej kwestii. Mianowicie chodzi o ciepło, które gromadzone jest w ścianach czy meblach. Ono także ucieka, gdy grzejniki są wyłączone, co oznacza, że trzeba będzie później je uzupełnić, a więc więcej zapłacić za ogrzewanie.

Już zostało powiedziane, czy zakręcać grzejniki na noc. A co w sytuacji, gdy wychodzi się z domu? Czy opłaca się włączać i wyłączać ogrzewanie? Podczas nieobecności domowników również nie jest wskazanie, aby całkowicie zakręcać urządzenia grzewcze. Dlaczego? Gdy wróci się do domu i włączy je ponownie, pobiorą dużo więcej prądu, niż gdyby pracowały nieustannie. Inną sprawą jest natomiast to, czy zakręcać grzejniki przed wyjazdem.

Czy wyłączać ogrzewanie na wyjazd?

To, czy opłaca się zakręcać kaloryfery na wyjazd, zależy od czasu, który planuje spędzić się poza domem. W przypadku krótszych, a więc kilkudniowych nieobecności zdecydowanie lepiej pozostawić włączone urządzenia grzewcze. Natomiast jeśli wyjazd będzie trwał dłużej, np. dwa tygodnie czy miesiąc, warto zakręcić grzejniki, aby zapłacić mniej za prąd.

zakręcanie grzejników na noc

Zamiast zakręcania grzejników – wystarczy je przykręcić

Skoro już wiadomo, czy warto zakręcać grzejniki, czy nie, pozostaje przedstawić alternatywne sposoby na to, jak zaoszczędzić. Chcąc faktycznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, warto wypróbować inną metodę. Jak podają eksperci, obniżenie temperatury w domu tylko o 1 stopnień spowoduje zmniejszenie zużycia ciepła o 5-8%. Kładąc się spać czy wychodząc z domu, warto więc nieco przykręcić grzejniki. Niedużo – najlepiej o 1-2 stopnie. Chętni mogą spróbować tej metody także na co dzień – prawda jest taka, że w większości przypadków nieznacznie obniżenie temperatury nie będzie nawet odczuwalne. Należy jednak pamiętać, aby nie zejść poniżej 18 stopni Celsjusza, co może być szkodliwe dla zdrowia.

Jeśli nie wyłączanie grzejników, to co?

Chcąc zmniejszyć koszty ogrzewania, zdecydowanie warto zdecydować się na urządzenie grzewcze z termostatem. Jest to element, który reaguje na zmianę temperatury w pomieszczeniu, a więc pozwala na utrzymanie jej optymalnego poziomu. Wbudowany termostat mają między innymi grzejniki elektryczne konwektorowe NOGEN. Odwiedź nasz sklep, zapoznaj się z asortymentem i już dziś wybierz model dla siebie! Urządzeń, które produkujemy, co do zasady nie należy wyłączać. Ich energooszczędność polega właśnie na tym, że samoistnie uruchamiają się 3-4 razy na godzinę i podnoszą temperaturę o 0,3 stopnia Celsjusza, dogrzewając do ustawionego przez użytkownika poziomu. W przypadku, gdy nasz grzejnik zostanie wyłączony na noc, pomieszczenie wychłodzi się i przywrócenie optymalnej temperatury będzie wiązało się z większym zużyciem energii, a więc wyższymi rachunkami za prąd. Z perspektywy oszczędności się to więc nie opłaca!

Rozsądne ogrzewanie polega jednak nie tylko na pozostawieniu włączonych grzejników na noc lub podczas nieobecności w domu czy zakupie urządzenia grzewczego wyposażonego w nowoczesne technologie. Zaoszczędzić można także dzięki:

  • dbaniu o prawidłową izolację okien i drzwi,
  • montowaniu ekranów zagrzejnikowych,
  • niezasłanianiu urządzeń grzewczych, np. meblami czy zasłonami,
  • regularnym odpowietrzaniu grzejników,
  • łączeniu grzejników z panelami fotowoltaicznymi,
  • unikaniu przegrzewania pomieszczeń (optymalna temperatura to 18-20 stopni Celsjusza).