Co to jest dom pasywny? Ekologiczne ogrzewanie w domu pasywnym

Domy pasywne to nowy standard obiektów budowlanych. Jako że mają niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną, nie znajdziemy w nich standardowych systemów grzewczych. Jakie ogrzewanie do domu pasywnego będzie najlepsze pod względem kosztów i energooszczędności?

Dom pasywny – co to jest?

Dom pasywny to budynek o doskonałych parametrach izolacyjnych, który wykorzystuje nowoczesne rozwiązania w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Jego nazwa wzięła się stąd, że pobiera energię z promieni słonecznych w sposób całkowicie bierny, rezygnując z inwazyjnych metod. Jak działa dom pasywny? Zatrzymuje wyprodukowaną energię w swoim wnętrzu, aby nie doprowadzić do jej niepotrzebnych strat. Zapotrzebowanie na ciepło w domu pasywnym jest niskie, zatem nie znajdziemy w nim tradycyjnych instalacji grzewczych. Ogrzewanie w domu pasywnym zazwyczaj opiera się na wentylacji, w okresie zimowym wspomaganej przez ogrzewanie podłogowe lub grzejniki elektryczne. Jako że tego rodzaju obiekty reprezentują zupełnie nowe podejście do ochrony środowiska w budownictwie, często nazywane domami ekologicznymi.

Najważniejsze parametry domu pasywnego

Istnieje podstawowy wymóg, który powinien spełniać dom pasywny. Ogrzewanie takiego budynku nie może przekraczać rocznego zapotrzebowania na energię 15 kWh/m2, natomiast gdy mowa o energii pierwotnej (na potrzeby pracy urządzeń domowych czy ogrzania wody) – 40 kWh/ m2 na rok. Energooszczędne budynki mają znacznie mniejsze wymagania niż dom pasywny. Ogrzewanie takich obiektów wiąże się z rocznym zapotrzebowaniem na energię około 180 kWh/m2, zaś w przypadku tradycyjnych domów jest to nawet 180 kWh/m2. Aby umożliwić ogrzewanie domu pasywnego na bardzo niskim poziomie, trzeba zapewnić mu niemal stuprocentową szczelność. Dzięki bardzo dobrej izolacji niewielka ilość ciepła wytworzona w pomieszczeniach skutecznie ogrzeje domowników, a nie przeniknie na zewnątrz przez nieocieplone powierzchnie.

Dom pasywny a ogrzewanie

Nie ma drugiego tak ekologicznego budynku, jak dom pasywny. Ogrzewanie w tym obiekcie nie opiera się na tradycyjnych systemach grzewczych. Jakie rozwiązania są zatem najczęściej wykorzystywane w domy pasywnym? Zazwyczaj dogrzewa się powietrze wentylacyjne, a w razie potrzeby korzysta z innych sposobów. W naszych warunkach klimatycznych wspomaganie się dodatkowym systemem grzewczym może być niezbędne zwłaszcza w okresie zimowym, gdy temperatura powietrza znacznie się obniża. Jakie ogrzewanie do domu pasywnego będzie odpowiednie w takiej sytuacji? Najlepiej sprawdzi się instalacja podłogowa lub konwektorowe grzejniki elektryczne, czyli metody niezwykle praktyczne, a zarazem przyjazne środowisku. Jeśli chcesz zdecydować się na energooszczędne ogrzewanie domu, zapoznaj się z produktami NOGEN. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w tym artykule.

NOGEN – ogrzewanie domu pasywnego

Dogrzewanie powietrza wentylacyjnego nie zawsze sprosta potrzebom takiego obiektu jak dom pasywny. Jakie ogrzewanie pomocnicze będzie zatem lepsze – podłogowe czy konwektorowe? Biorąc pod uwagę elastyczność użytkowania, znacznie korzystniej wypadają grzejniki wykorzystujące zjawisko konwekcji, takie jak NOGEN. Nasze urządzenia są wyposażone w programator, umożliwiający ustawienie optymalnego poziomu ciepła, a także nowoczesny czujnik, który automatycznie reguluje temperaturę w pomieszczeniu. Jest to szczególnie istotne z perspektywy wspomagania innych metod ogrzewania, np. wentylacyjnego.

Grafitowy grzejnik NOGEN; widok z góry na programator grzejnika.

 

Dom pasywny i koszt ogrzewania NOGEN

Ogrzewanie domu pasywnego prądem oraz grzejnikami NOGEN to także wiele innych korzyści. Nasze produkty działają na zasadzie maksymalnego wykorzystania pobieranego prądu, dlatego świetnie sprawdzą się w przypadku obiektu o niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną, takim jak dom pasywny. Koszt ogrzewania naszymi grzejnikami jest stosunkowo niski – można go na bieżąco monitorować za pomocą wbudowanego licznika zużycia energii elektrycznej oraz kalkulatora rachunków. NOGEN to świetny pomysł na oszczędne oraz ekologiczne ogrzewanie w domu energooszczędnym i pasywnym. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.