Ceny prądu a wybór oferty sprzedawcy energii elektrycznej. Czy ma znaczenie?

Praktycznie każdy produkt, materiał, surowiec czy usługa może być przedmiotem obrotu podlegającym prawom rynkowym. Nabywca kupuje je od sprzedającego po wzajemnie uzgodnionej cenie. Wyjątki od tej reguły co prawda się zdarzają, ale nie dotyczą energii elektrycznej. Cena prądu różni się u poszczególnych dostawców i tylko od zaangażowania konsumenta zależy, czy płaci więcej, czy mniej. W niniejszym artykule pokażemy, że tańszy prąd jest na wyciągnięcie ręki, a wygenerowane oszczędności można zainwestować z dużą stopą zysku!

Gdzie tańszy prąd – u dystrybutora czy mniejszego sprzedawcy?

W Polsce działa pięciu dystrybutorów, zajmujących się nie tylko sprzedażą energii, ale też dbaniem o jakość infrastruktury energetycznej w danym regionie. Są nimi: PGE, Energa, Enea, Tauron i E.ON. To z nimi mieszkańcy najczęściej podpisują umowy kompleksowe, które równocześnie regulują kwestie dystrybucji i kupna prądu. Warto jednak pamiętać, że od 1 lipca 2007 roku w wyniku liberalizacji rynku każdy inwestor będący osobą fizyczną lub prawną, ma prawo kupować energię elektryczną także od dowolnie wybranego, innego sprzedawcy. Umożliwia to zasada TPA (Third-party Access). Zgodnie z jej założeniami infrastruktura sieciowa jest udostępniana podmiotom trzecim, w tym wypadku innym sprzedawcom, którzy mogą świadczyć usługi na własnych warunkach.

Zgodnie z danymi Urząd Regulacji Energetyki według stanu na początek 2022 roku wydano w Polsce ponad 450 koncesji na sprzedaż prądu. Oprócz dystrybutorów, prąd można kupować od podmiotów, dla których obrót energią jest działalnością komplementarną do pozostałych usług z portfolio (Orange czy Plus) oraz szeregu innych spółek działających w mniejszej skali. W tym wypadku ‘mniejszej’ nie jest jednak wadą. Jakość energii elektrycznej jest zawsze taka sama, a ograniczone pole działania pozwala na ominięcie problemów biurokratycznych, negocjowanie warunków umowy (w tym ceny prądu) czy otrzymanie dodatkowych benefitów. Zmiana dostawcy może znacząco odciążyć budżet gospodarstwa domowego, co pokażemy na konkretnych liczbach.

Wzrost cen prądu – lokalizacja ma znaczenie!

Z uwagi na to, że ceny energii są kształtowane przez rynek, ich wartość różni się w poszczególnych miastach i województwach. Zgodnie z danymi z raportu „Ceny prądu w Polsce w 2021 roku. Jaką ofertę energii elektrycznej warto wybrać” za użytkowanie urządzeń elektrycznych najmniej zapłacimy na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. To w tych miejscach oferowane są niższe koszty dystrybucji oraz taryf. Różnice mogą być znaczące. Przykładowo gospodarstwo domowe z terenu Bydgoszczy użytkujące pompę ciepła, klimatyzację lub samochód elektryczny zapłaci średnio o około 500 złotych rocznie mniej niż gospodarstwo z Warszawy.

Podwyżki cen prądu to dobry moment na zmiany!

Wzrost cen prądu dotyka praktycznie wszystkich Polaków. W tym kontekście warto rozważyć zmianę dostawcy energii. Utrzymywanie umowy z OSD nie musi być najlepszym rozwiązaniem. Przekonują o tym tendencje obserwowane u klienta biznesowego, gdzie udział porozumień z największymi sprzedawcami systematycznie maleje. Klienci doceniają elastyczne warunki współpracy, opcję gwarancji stałej ceny prądu oraz dodatkowe bonusy w postaci wsparcia fachowców przy ewentualnych usterkach sprzętów elektronicznych. Ważnym walorem jest także możliwość zakupu energii pochodzącej z OZE.

Dlaczego zielona energia jest tak pożądana? Prąd pochodzący z dużych elektrowni i sprzedawany przez OSD opiera się na spalaniu węgla. O tym, że ceny surowca rosną, nie trzeba obecnie nikogo przekonywać. To przekłada się na podwyżki cen prądu. W przypadku odnawialnych źródeł energii mamy do czynienia z niewyczerpanym i darmowym źródłem. Z tego powodu sprzedawcy oferują tańszy prąd, który jednocześnie nie podlega tak dużym fluktuacjom cenowym.

tańszy prąd

Niższe ceny energii to szansa na kolejne oszczędności!

Tańszy prąd to szansa na zrównoważenie budżetu domowego. Jak wskazują eksperci, zaoszczędzone w ten sposób środki najlepiej dalej zainwestować, na przykład na efektywne ekonomicznie ogrzewanie. Brak węgla i ekogroszku oraz wysokie ceny pelletu stanowią problem, który może być zaspokojony przez ogrzewanie elektryczne. Wykorzystanie grzejników konwektorowych Nogen zapewnia całkowite bezpieczeństwo użytkowania oraz wysoką rentowność. Tego typu rozwiązanie nie wymaga bieżącej obsługi, nie zajmuje dużo miejsca, a co najważniejsze dzięki tańszemu prądowi jest w zasięgu każdego gospodarstwa domowego. Grzejnik konwektorowy zamiast ekogroszku to dobry pomysł, o czym przekonały się już tysiące klientów! Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z doradcami Nogen!