5 najczęstszych błędów przy ogrzewaniu mieszkania

W okresie jesienno-zimowym ogrzewanie elektryczne mieszkania staje się koniecznością. Rachunki za prąd systematycznie wzrastają, a my zastanawiamy się, co robimy nie tak. I słusznie, ponieważ nieprawidłowego użytkowanie grzejników powoduje, że pobierają znacznie więcej energii. Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas ogrzewania?

1. Wietrzenie a straty ciepła w domu

Wysokie rachunki za ogrzewanie w bloku mają swoje przyczyny. Pierwszą z nich jest nieprawidłowe wietrzenie pomieszczeń. Większość z nas ma takie przyzwyczajenie, że uchyla okna nawet zimą, np. wychodząc do pracy lub idąc spać. Powoduje to straty ciepła w domu, które grzejnik musi później odrobić, pobierając większą ilość energii. Wówczas płacimy więcej za prąd.

Jeśli mamy ogrzewanie elektryczne mieszkania i chcemy przewietrzyć, powinniśmy więc przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • wszystkie grzejniki należy zakręcić przed otworzeniem okien;
  • zarówno okien, jak i drzwi balkonowych nie wolno uchylać – trzeba je otworzyć na oścież;
  • wietrzyć powinno się często i krótko – najlepiej przez 1-1,5 minuty.

Więcej wskazówek na temat tego, jak wietrzyć podczas pracy grzejników, można znaleźć w naszym artykule „Wietrzenie pomieszczeń w okresie grzewczym”.

2. Jak ogrzać mieszkanie? Nie zasłaniać grzejników!

Co jeszcze źle wpływa na ogrzewanie? Błędy możemy popełnić także podczas… aranżacji mieszkania. Zasłaniając grzejniki meblami albo zasłonami sprawimy, że będą one oddawać ciepło w kierunku ściany, a nie wnętrza pomieszczenia. Warto zatem rozważyć zmianę wystroju w niektórych pokojach. Decydując się na krótsze firany czy przestawienie kanapy, podwyższymy efektowność systemu grzewczego, a co za tym idzie sporo zaoszczędzimy na rachunkach za prąd.

Istnieje jedna ważna zasada dotycząca umiejscowienia grzejników względem mebli. Fotele, krzesła, czy stoły powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od źródła ciepła, wynoszącej około 10 cm. Chcąc dodatkowo zwiększyć wydajność urządzeń grzewczych, możemy zainstalować za nimi specjalne ekrany wykonane z folii aluminiowej o właściwościach izolacyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu odpowiednio ukierunkujemy ogrzane powietrze, a do tego wygenerujemy znaczne oszczędności – nawet 20-25% w skali roku!

Inne praktyczne porady na temat montażu grzejników przedstawiliśmy w naszym artykule: „Jak skutecznie ogrzewać grzejnikami NOGEN?”.

3. Ogrzewanie – błędy w ustawieniach temperatury

Mając ogrzewanie elektryczne mieszkania, zazwyczaj ustawiamy grzejniki na ich maksymalną moc. Jest to podstawowy błąd, który kosztuje nas niemało pieniędzy. Zdaniem ekspertów, optymalna temperatura dla dobrego zdrowia i samopoczucia człowieka wynosi 20 stopni. Po co więc przepłacać? Zwłaszcza mając świadomość, że obniżenie temperatury o jeden stopień skutkuje zmniejszeniem zużycia energii nawet o 5-8%!

4. Wysokie rachunki za ogrzewanie w bloku a jego izolacja

Kolejną przyczyną wysokich rachunków za ogrzewanie w bloku jest nieodpowiednia izolacja budynku. Przez nieszczelne okna i drzwi, zbyt cienkie ściany czy źle skonstruowany dach ucieka ciepło, co sprawia, że nasz grzejnik pobiera znacznie więcej prądu. Choć nie w każdym przypadku możemy coś na to poradzić, w niektórych sytuacjach istnieje taka możliwość. Największy wpływ mamy na okna i drzwi. Chcąc zoptymalizować ogrzewanie elektryczne mieszkania, warto sprawdzić ich szczelność, a gdy będzie niewystarczająca, skorzystać z pomocy fachowca.

5. Ogrzewanie elektryczne mieszkania podczas nieobecności

Każdy z nas czasem wyjeżdża, czy to na kilka dni, czy na kilka tygodni. Wówczas zazwyczaj nie zmieniamy ustawień grzejników lub wyłączamy je całkowicie. Okazuje się jednak, że żadne z tych rozwiązań nie sprzyja naszemu portfelowi. Jak ogrzewać mieszkanie podczas nieobecności? Najlepiej obniżyć temperaturę grzejników o 2-3 stopnie. Przesadne wychłodzenie spowoduje straty ciepła w domu, których odrobienie będzie zbyt kosztowne.

Wydajne ogrzewanie grzejnikami NOGEN

Nie ulega wątpliwości, że duży wpływ na wydajność systemu grzewczego ma także wybór odpowiedniego urządzenia. W tym celu warto zdecydować się na grzejnik do mieszkania firmy NOGEN, który dzięki innowacyjnym rozwiązaniom pracuje nawet trzykrotnie bardziej efektywnie od konkurencji. Więcej informacji na temat funkcjonalności naszych konwektorów można znaleźć w zakładce „Technologia”.