GRZEJNIKI

W ogrzewnictwie występują dwa główne typy transportu ciepła do otoczenia: promiennikowe i konwekcyjne. Grzejniki NOGEN wykorzystują prawo fizyki mówiące o tym, że ciepłe powietrze unosi się do góry, a zatem znajdują się w grupie urządzeń zwanych konwektorami.
Konwektor to urządzenie grzewcze otwarte na przepływ powietrza, posiadające element grzejny, który to powietrze ogrzewa i przesyła na zewnątrz do otoczenia.
Od temperatury, kształtu, powierzchni i masy elementu grzejnego będzie zależała temperatura i prędkość powietrza wydobywającego się z grzejnika. Im prędkość i temperatura powietrza będą większe, tym konwekcja będzie zachodziła dynamiczniej, co z kolei przełoży się na czas nagrzania danej kubatury powietrza w pomieszczeniu.

Mamy do czynienia z różnego typu elementami grzejnymi w zależności od zastosowanej technologii.
Najbardziej popularne są grzejniki konwekcyjne z elementem grzejnym w postaci wody, tzw. grzejniki wodne. Używane są w instalacjach c.o. wykorzystujących paliwa stałe, gaz, olej napędowy czy kotły elektryczne. Piec nagrzewa wodę, która transportowana jest poprzez system rur do grzejników, po całym obiekcie ogrzewanym. Zasadnicze wady tego systemu to duże straty w transporcie energii i stosunkowo niska temperatura elementu grzejnego w grzejniku – ok. 60°C.
Innym wykorzystywanym elementem grzejnym jest grzałka w postaci drutu, taśmy czy pręta oporowego – mamy wówczas do czynienia z konwektorem elektrycznym.

 

m_technologiaw

Grzejniki NOGEN należą do grupy konwektorów elektrycznych, jednakże elementem grzejnym w grzejnikach nie jest sama grzałka wykonana z drutu oporowego, ale cały zespół takich grzałek umieszczonych w odpowiedni sposób w radiatorze grzejnika. Wykorzystując maksymalnie pobraną energię elektryczną bez strat , grzałki pracują w konstrukcji zamkniętej i w ten sposób są odizolowane od przepływającego powietrza (pracują w środowisku zamkniętym). Grzałki oddają swoją całą energię od wewnątrz do radiatora zbudowanego ze stu trzydziestu kształtowników (kominów) i dzięki temu w znaczny sposób zwiększają konwekcję. Masa i powierzchnia radiatora jest kilka tysięcy razy większa od masy samej grzałki z drutu oporowego. Temperatura radiatora osiąga 165°C przy pełnym przepływie powietrza przez radiator. Kształt radiatora jest tak dobrany, aby ciepło w najbardziej możliwy efektywny sposób zostało przekazywane do otoczenia.
Dzięki zastosowaniu powyższych rozwiązań, powietrze w grzejnikach NOGEN nagrzewane jest szybko i szybko zostaje przetransportowane do otoczenia. W grzejnikach o mocy 2000W powietrze wylatujące z radiatora ma temperaturę 100°C i prędkość 1,1 m/s.
Powyższe parametry sprawiają, iż grzejniki NOGEN są w stanie 3-4 krotnie szybciej wymienić powietrze w pomieszczeniu, niż tradycyjne konwektory elektryczne o tej samej mocy.

Radiator i jego poszczególne elementy są zastrzeżone patentem, którego właścicielem jest Spółka NOGEN.
Oprócz innowacyjnego rozwiązania z elementem grzejnym urządzenia NOGEN posiadają rozbudowany system programowania i kontroli temperatur zastosowany w autorskim programatorze, którego działanie nie tylko pozwala na swobodne sterowanie pracą grzejnika, ale które generuje pośrednio dodatkowe korzyści wynikające z oszczędzania energii elektrycznej.